Otwarta integracja

Rozwiązania open source mają dziś ugruntowaną pozycję w architekturze IT. Więcej - coraz częściej, jak w przypadku Play, są one kluczową częścią aplikacji biznesowych.

Czasy, kiedy otwarte oprogramowanie stanowiło łakomy kąsek wyłącznie dla młodych pasjonatów, pragnących zaoszczędzić na drogim oprogramowaniu "z półki", stopniowo zacierają się w pamięci. Od lat open source stanowi realną alternatywę biznesową, po którą sięgają dyrektorzy działów IT dużych organizacji.

Zastosowanie oprogramowania open source wykracza znacznie poza prostą zamianę drobnych, licencjonowanych elementów na ich otwarte odpowiedniki. Systemy OS cieszą się dziś zaufaniem pozwalającym na powierzenie im integracji aplikacji.

Zobacz również:

  • Open source to napęd dla innowacji
  • Computerworld i Red Hat zapraszają na wielkie święto technologii
  • Microsoft instruuje użytkowników Windows, jak zainstalować Linuxa

Jazda po otwartej szynie

Jedną z firm, która od początku swojej obecności na polskim rynku buduje własną architekturę usługową w oparciu o otwarte rozwiązania, jest P4, operator telefonii komórkowej Play. Strategiczną decyzją P4 było wdrożenie - opartej o OS - szyny usług (Enterprise Service Bus), która integruje aplikacje. "Na rynku istnieje wiele sprawdzonych rozwiązań OS w warstwie infrastrukturalnej, na przykład Apache, Tomcat, Jboss. W warstwie aplikacyjnej sytuacja jest inna, tutaj ryzyko wdrożeń jest dużo większe. Pomimo to Play uważa systemy OS za poważną alternatywę dla rozwiązań własnościowych" - wyjaśnia Przemysław Frycz, kierownik Działu Architektury i Integracji Procesów w Departamencie IT P4.

Przykładem takiego wyboru była implementacja ServiceMix jako platformy integracyjnej dla systemów Play. ServiceMix, podobnie jak większość rozwiązań OS, cierpi z powodu braku narzędzi administracyjnych czy monitorujących i w efekcie jego użycie wymaga większego nakładu pracy niż przy analogicznych rozwiązaniach komercyjnych, np. WebMethods czy TIBCO. "Jeżeli jednak uwzględni się oszczędność na licencjach i utrzymaniu, to dodatkowe koszty implementacyjne zwracają się wielokrotnie" - podkreśla Przemysław Frycz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200