Otwarcie Microsoftu

Koncern z Redmond ujawnił wczoraj nową strategię udostępniania własności intelektualnej. Firma przedstawiła warunki licencjonowania części swoich opatentowanych technologii m.in. ClearType, wspomagającej czytelność czcionek na ekranach LCD oraz systemu alokacji plików - FAT.

Microsoft będzie "dzielić się" z innymi producentami w dwojaki sposób. Część standardów będzie udostępniana na zasadzie "royalty free" tak, jak niedawno udostępniona specyfikacja Office XML. Inne technologie, jak wspominane ClearType oraz FAT będą dostępne za opłatą. Za licencję FAT chętni zapłacą 25 centów od każdego wyprodukowanego urządzenia wykorzytującego ten standard zapisu lub 250 tys. USD jednorazowo. W przypadku ClearType opłata wyniesie 1-3 USD za sztukę. Technologią FAT interesują się m.in. dostawcy modulów pamięci do aparatow cyfrowych. Zakup licencji na ClearType zapowiedział koncern Agfa.

Nowa polityka licencyjna ma związek z ugodą z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości w ramach której Microsoft zobowiązał się do udostępnienia konkurentom specyfikacji wybranych rozwiązań (protokoły komunikacyjne, API). Podobnym werdyktem może zakończyć się także antymonopolowe postępowanie prowadzone przez Komisję Europejską. Przedstawiciele Microsoftu utrzymują jednakże, że obecne działania nie mają związku z procesem antymonopolowym i wykraczaja daleko poza sądowe porozumienie. "Naszym celem jest nawiązanie dialogu z innymi producentami branży" - mówi Brad Smith, jeden z wiceprezesów firmy. Microsoft zapowiedział, że ośrodkom akademickim udostępni specyfikacje wszystkich swoich opatentowanych technologii do zastosowań niekomercyjnych.

Zobacz również:

  • Do systemu Windows 11 wkroczyły nowe widgety
  • Opłata reprograficzna to kolejny zły pomysł
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200