Oto najszybszy na świecie graficzny akcelerator klasy HPC

AMD rzuciło tym produktem wyzwanie firmie Nvidia i zaprezentowało dzisiaj akcelerator Instinct MI100. Jest to obecnie najszybszy na świecie graficzny procesorem HPC (High Performance Computing) i pierwszy serwerowy układ GPU bazujący na architekturze x86, którego wydajność przekroczyła nieosiągalną do tej pory granicę 10 teraflopsów przy wykonywaniu zmiennoprzecinkowych obliczeń FP64.

AMD

Akcelerator jest prawdziwym demonem szybkości i znajdzie zastosowanie przede wszystkim w badaniach naukowych. Bazuje na zupełnie nowej architekturze AMD CDNA i zawiera 32 GB pamięci typu HBM2 taktowanej z częstotliwością 1,2 GHz, dzięki czemu ma przepustowość rzędu 1,23 TB/s.

Wszystkie te rozwiązania powodują, że akcelerator jest w stanie osiągnąć szczytową moc ok. 11,5 teraflopsów (przy obliczeniach FP64) oraz 23,1 teraflopsów (przy obliczeniach FP32).

Zobacz również:

AMD wprowadził do rozwiązania nową technologię Matrix Core, która zwiększa wydajność w pełnym spektrum operacji o jednej lub mieszanej precyzji, jak FP32, FP16, bFloat16, Int8 czy Int4.

Rozwiązanie może być skonfigurowane w serwerze w postaci dwóch w pełni połączonych ze sobą zestawach, każdy zawierający cztery akceleratory. W efekcie całe takie rozwiązanie zapewnia przepustowość dochodzącą do 552 GB/s.

Wiadomo już, że akceleratory Instinct MI100 pojawią się jeszcze przed końcem tego roku w serwerach z najwyższej półki produkowanych przez firm Dell, Gigabyte, HPE i Supermicro.


TOP 200