Oto najmniejszy komputer na świecie

Miniaturyzacja układów elektronicznych postępują tak szybko, że niekiedy trudno jest uwierzyć w to, co prezentują nam konstruktorzy takich urządzeń. Tak jest np. w przypadku najmniejszego na świecie komputera, który został zaprojektowany i zbudowany przez naukowców z University of California (USA, Santa Barbara).

Naukowcy zastosowali w nim szereg niekonwencjonalnych rozwiązań i zbudowali system obliczeniowy mający wielkość 50x50 nanometrów. Zajmuje więc tyle miejsca co średniej wielkości biologiczny wirus.

W klasycznym komputerze jednostka przetwarzająca dane i pamięć systemowa to dwa zupełnie oddzielne autonomiczne byty, co spowalnia szybkość z jaką taki komputer przetwarza dane. Dlatego naukowcy zintegrowali te dwa elementy w ramach jednej trójwymiarowej struktury, co pozwoliło zwiększyć wydajność komputera.

Zobacz również:

  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Osiągnięcie polsko-hinduskiego zespołu fizyków przyczyni się do rozwoju komputerów kwantowych

Komputer bazuje na niekonwencjonalnej architekturze, której naukowcy nadali nazwę "material implication logic". Dlatego wszystkie operacje logiczne oraz procesy zapisywania i odczytywania danych z pamięci systemowej przebiegają jednocześnie. Mówić obrazowo komputer nie musi najpierw przetworzyć danych, a następnie zapisać je w pamięci. Obie te operacje są wykonywane jednocześnie w tym samym takcie zegara.

Naukowcu studzą przy tym emocje i informują, że nie opracowali technologii, która pozwalałby produkować takie komputery na skalę przemysłową. Opracowali tylko teoretyczne założenia, na których może bazować taka technologia, nad którą zresztą podjęli już wstępne prace.

Pełne wyniki swoich prac naukowcy opublikowali na łamach periodyku Nano Research. Z dokumentem tym można się zapoznać tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200