Oszczędzać nie na zdrowiu

Jedną z niewielu jednostek służby zdrowia, która wdroży zintegrowany system obsługi i wspomagania zarządzania, będzie Szpital Psychiatryczny w Suwałkach.

Jedną z niewielu jednostek służby zdrowia, która wdroży zintegrowany system obsługi i wspomagania zarządzania, będzie Szpital Psychiatryczny w Suwałkach.

Jak twierdzą specjaliści, województwo suwalskie jest jednym z najbardziej zaawansowanych pod względem restrukturyzacji służby zdrowia. W tym regionie dokonano największych zmian w zakresie finansowania tych instytucji. Szpitale usamodzielniły się i otrzymały prawa podmiotów gospodarczych, w tym także możliwość dysponowania własnymi środkami pieniężnymi.

„Do tej pory pieniądze, które szpitale otrzymywały, musiały być przeznaczane na z góry określone cele, a jeśli nie zostały wykorzystane, to musiały być zwrócone. Obecnie mamy własny budżet. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy, że potrzebny jest nam system, który pozwoliłby dokładnie obliczyć koszty” - mówią przedstawiciele Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach. Po roku poszukiwań, zdecydowano się na oprogramowanie czeskiej firmy AMIS, którego polonizacji dokonuje Apexim.

Koszt pacjenta

Przedstawiciele szpitala oczekują, że dzięki instalacji systemu jego kierownictwo będzie miało lepszy dostęp do informacji o pacjentach, sposobach leczenia oraz związanych z tym kosztach. Ponadto system pozwoli na obliczenie i wystawienie rachunku, co będzie niezbędne w przyszłości przy rozliczaniu się z Kasami Chorych. Obecnie wszelkie obliczenia dokonywane są ręcznie. ”Uważamy, że dzięki implementacji oprogramowania AMIS, tylko na lekach oszczędzimy o. 30% sumy, którą obecnie na nie wydajemy. Ponadto w momencie, gdy wszelkie zabiegi będą zapisane w systemie, nie będzie dochodziło do sytuacji powtórnego ich wykonywania” - tłumaczy Andrzej Olszewski, dyrektor ds. technicznych w Szpitalu Psychiatrycznym w Suwałkach.

Za pomocą terminali lub komputerów PC, których ma być w szpitalu ok. 25, (po dwa na każdym z oddziałów), każdy lekarz przy ustalaniu choroby będzie miał dostęp do tzw. biblioteki diagnoz, gdzie zostaną określone odpowiednie procedury postępowania (każda z nich wyceniona) oraz znajdzie się lista wymaganych lekarstw. „Wprowadzi to odpowiednią dyscyplinę pracy i pozwoli ocenić prawdziwe koszty leczenia pacjentów” - stwierdza Andrzej Olszewski.

Tego typu systemy umożliwiają lekarzom lub pielęgniarkom pracującym w izbie przyjęć sprawdzenie, jakiego typu zabiegi należy wykonać w przypadku np. podejrzenia zapalenia wyrostka robaczkowego, a przy potwierdzeniu diagnozy, które z sal i zespołów operacyjnych są wolne. Wymaga to jednak instalowania końcówek komputerów w każdym z newralgicznych punktów szpitala, w tym także gabinetach lekarskich. „W Polsce zwykle w tego typu instytucji, posiadającej około tysiąca łóżek, do sieci podłączonych jest kilkanaście komputerów. Na zachodzie kilkaset” - mówi Wojciech Puchalski, wiceprezes Apeximu SA, odpowiedzialny za system AMIS.

W szpitalu w Suwałkach zakupiono już sprzęt komputerowy i trwają szkolenia pracowników dotyczące jego obsługi. Wkrótce zostanie dostarczony także serwer HP 9000, na którym ma być zainstalowany AMIS. Wdrożenie już się rozpoczęło i potrwa do września 1998 r. Zaimplementowane zostaną moduły: izby przyjęć, ruchu chorych, zlecenia, gospodarki materiałowej, apteki, liczenia kosztów pobytu oraz statystyki. Prowadzone jest także szkolenie dla administratorów, którzy będą przydzielać prawa dostępu, tak aby zachować poufność danych pacjenta. Każdy z pracowników szpitala ma otrzymać indywidualny kod dostępu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200