Oszczędny jak terminal

Z kolei terminale firmy BOSA NOVA wykorzystują procesor VIA Eden, prezentują graficzny system operacyjny wyposażony także w przeglądarkę internetową (Firefox). Dość popularne na Zachodzie terminale Wyse oferują połączenia do typowych usług (Microsoft RDP, Citrix Application Delivery, VMware Virtual Desktop Infrastructure) i wspierają wysokiej jakości multimedia za pomocą osobnego pakietu oprogramowania. Najtańsze są terminale z serii S (S10 lub S50), ale do typowych zastosowań w biurach będą wystarczające. Terminale Wyse są dobrze przygotowane do centralnego zarządzania i dobrze się skalują. Nieco inne urządzenia posiada w ofercie firma Fujitsu-Siemens (modele FUTRO A,C,S).

Bardzo dobrze sprawują się polskie terminale LaNeo. Te urządzenia, wraz ze specjalnie opracowanym oprogramowaniem, wspierają połączenia do serwerów RDP, ICA, XDMCP, NX, VNC, Telnet i SSH. Posiadają lokalną przeglądarkę internetową, wspierają mapowanie wielu urządzeń zewnętrznych, drukowanie przez NetBios, NetPrint, Unix LPD, RDP, a poszczególne moduły można chronić hasłem. Kilka tysięcy takich urządzeń pracuje w instytucjach państwowych (m.in. w policji i straży granicznej) i w firmach. Twórcą LaNeo jest MTCE Media.

Terminale i system ERP

Jednym z ciekawszych rozwiązań są terminale IGEL Technology. Oprócz kilku różnych urządzeń (wykorzystujących mikroprocesor VIA Chrome lub Eden) dostępne są różne wersje firmware dla każdego z trzech oferowanych systemów operacyjnych. Najniższe wersje łączą się tylko z typowymi środowiskami terminalowymi (RDP, Citrix ICA, XDMCP w przypadku IGEL Linux), wyższe wspierają wysokiej jakości multimedia i wiele dodatkowych protokołów.

Wysokie bezpieczeństwo

Typowym systemem dla terminali jest Linux, BSD albo Windows CE, każdy z tych systemów jest odporny na malware przeznaczone dla desktopowych systemów Windows. Ochrona pojedynczego serwera przed złośliwym oprogramowaniem jest znacznie prostsza niż kilkuset stacji roboczych, ponadto w środowisku terminalowym o wiele prościej wdraża się dwuskładnikowe uwierzytelnienie za pomocą tokenów. Eksperci są zgodni, że środowisko terminalowe jest znacznie bezpieczniejsze niż praca w modelu grubego klienta. Szczególnie wymagające środowiska mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanego terminala Xtreme PC NG-6462, który cechuje się bardzo niską emisją ujawniającą, łączy się z siecią za pomocą światłowodu 10/100Base-FX, posiada sprzętową realizację szyfrowanego połączenia IPSec i wspiera uwierzytelnienie użytkownika za pomocą karty PC/SC PKI Smart Card.

Najwyższa wersja - Advanced - posiada dodatkową opcję natywnego wsparcia dla SAP GUI, dzięki czemu w środowisku terminalowym nie trzeba uruchamiać aplikacji SAP. Terminal połączy się bezpośrednio z jej serwerami. Przenosząc wyświetlanie interfejsu SAP na terminal, odciąża się serwer terminalowy. W ten sposób można opracować obsługę praktycznie każdej aplikacji, o ile jej protokół współpracy z klientem jest znany. Wersja Advanced wspiera także inne protokoły cienkiego klienta, np. NoMachine NX, ThinLic czy VMware, dostępny jest też klient VPN łączący się z koncentratorami Cisco.


TOP 200