Oszczędny jak terminal

Dedykowane terminale są bardzo trwałe, gdyż nie posiadają żadnych części ruchomych. Ze względu na prostotę rozwiązań i dobrze dopracowane centralne zarządzanie, jest to idealne rozwiązanie dla dużych firm, eksploatujących oprogramowanie, które nie wymaga zaawansowanych opcji multimedialnych. Klasyczna stacja robocza sprawdzi się tam, gdzie niezbędna jest wysoka wydajność grafiki albo specyficzne peryferia (FireWire, dedykowane złącza) lub przy eksploatacji programów, które w środowisku terminalowym działać nie będą.

Terminal pobiera mało energii

Najważniejszą oszczędnością przy użyciu terminali jest znacznie niższe zużycie energii elektrycznej. Typowy komputer z monitorem może pobierać nawet 200 W, dla porównania popularny terminal Wyse S10 z monitorem - tylko 60 W. Notebooki są nieco oszczędniejsze niż klasyczne komputery (pobierając średnio 70 W), ale są też mniej od nich wygodne.

Oszczędny jak terminal

Terminal Jack PC w całości mieści się w typowej puszce instalacyjnej.

Terminale mogą być tak oszczędne, gdyż mogą działać na platformach RISC lub ARM, które są wystarczająco wydajne przy znacznie mniejszym zużyciu energii. Wiąże się z tym niedostępność systemów Windows XP/Vista na urządzeniach klienckich, gdyż Microsoft nie produkuje Visty dla platform innych niż x86. Rezygnacja z Windows Vista na stacjach roboczych przynosi dodatkowe oszczędności (koszt licencji na system operacyjny i oprogramowanie antywirusowe).

Pozbyć się PC z biurka

Dzięki centralizacji przetwarzania danych można pozbyć się energochłonnego komputera PC z większości stanowisk pracy, a jego miejsce mogą zająć bezdyskowe terminale.

Terminale Jack PC i Plug PC firmy Chip PC Technologies wykorzystują procesor AMD/RMI RISC Au 1550 taktowany zegarem 333 MHz lub 500 MHz, przy czym niektóre z modeli wyposażone są w dekoder MPEG-4 oraz sprzętową akcelerację dekodowania DivX HD i oprogramowanie mplayer do odtwarzania wideo w samym urządzeniu. Są to najmniejsze z terminali, Jack PC mieści się w typowej puszce instalacyjnej, w której mieszczą się zazwyczaj gniazda sieciowe, wspiera zasilanie kablem sieciowym, dzięki czemu nie wymaga osobnego zasilacza. Niewielki terminal Plug PC (mniejszy od zaciśniętej pięści) ma podobne możliwości, oba wspierają RDP, Citrix i VMware VDI. Firma posiada także desktopowe urządzenie Xtreme PC. Dla szczególnie wymagających środowisk opracowano specjalną wersję Xtreme PC, NG-6462, która cechuje się bardzo niską emisją ujawniającą, łączy się z siecią za pomocą światłowodu 10/100Base-FX, posiada sprzętową realizację szyfrowanego połączenia IPSec i do pracy wymaga poprawnego uwierzytelnienia użytkownika za pomocą karty PC/SC PKI Smart Card. Wszystkie terminale są centralnie zarządzane za pomocą programu Xcalibur Global Management.

Pobór mocy w stanie uśpienia
Rodzaj urządzenia Pobór mocy
Komputer PC, typowy zasilacz ATX 20-30 W
Monitor Poniżej 1W, ale także 2-5 W
Drukarki Atramentowe: 2-4 W, ale niektóre aż 75 W (Photosmart 8250).Drukarki laserowe posiadają tradycyjny wyłącznik sieciowy lub pobierają poniżej 1 W
Terminal Nieco mniej niż przy pracy (3,5-5 W) albo o wiele mniej (ok. 0,3-1 W)

TOP 200