Oszczędne notebooki z Palomino już w kwietniu

Pierwsze notebooki AMD wyposażone w procesor Palomino, charakteryzujące się mniejszym poborem mocy niż standardowe chipy typu Athlon, powinny ukazać się w kwietniu.

Pierwsze notebooki AMD wyposażone w procesor Palomino, charakteryzujące się mniejszym poborem mocy niż standardowe chipy typu Athlon, powinny ukazać się w kwietniu.

Natomiast inni producenci komputerów przenośnych, tacy jak Compaq Computer czy Hewlett-Packard zainteresowani opieraniem swoich maszyn na nowym oszczędnym rozwiązaniu, przesunęli premiery swoich nowych urządzeń na czerwiec/lipiec a także na koniec bieżącego roku.

Powyższe opóźnienia nie są spowodowane bezpośrednio kłopotami z dostępnością samego procesora lecz brakiem w magazynach innych komponentów takich jak chipsety czy płyty główne. Podobna sytuacja miała miejsce nie tak dawno gdy AMD zmuszone zostało do przesunięcia premiery swojego układu Palomino z czwartego kwartału ubiegłego roku na pierwszy kwartał roku 2001. Niemal identycznie wyglądała sprawa w przypadku procesora Morgan – mobilnej wersji chipu Duron.

Oficjalna specyfikacja procesora Palomino nie ukaże się tak długo dopóki pierwszy z liczących się światowych producentów komputerów przenośnych nie zapowie premiery żadnego z nich. Przewiduje się, że Palomino zadebiutuje na zegarze o częstotliwości ok. 900 MHz.

Wprowadzenie na rynek pierwszy komputerów przenośnych wyposażonych w Palomino powinno zmniejszyć przewagę Intela na tym rynku, a przyszłym klientom zapewnić większe możliwości wyboru. Do tej pory najszybszym mobilnym procesorem AMD był model K6-2 taktowany zegarem o częstotliwości 550 MHz podczas gdy najwolniejszy procesor Intela w tym segmencie posiadał zegar o częstotliwości 500 MHz.

American Micro Devices Inc.

www.amd.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200