Oszczędne centra danych - to możliwe!

5. Korzystamy z napędów SSD do odczytywania najczęściej używanych danych

Napędy SSD (Solid State Drives) to bardzo wygodne rozwiązania do przenośnych laptopów, netbooków czy tabletów. Są szybkie, mają niskie zapotrzebowanie na prąd, praktycznie nie wydzielają ciepła. Z tych samych względów stale powinno rosnąć ich użycie w serwerach. Do niedawna barierą nie do pokonania była cena tych rozwiązań, szczególnie takich, które nadawałyby się do instalowania w serwerach (SSD o dużej pojemności). W ostatnich 2 latach koszt nabycia dysków SSD spadł, co może być dobrym prognostykiem na przyszłość.

Polecamy: Pamięci masowe - pięć trendów na najbliższą przyszłość

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI

Prawidłowo zainstalowany napęd SSD w serwerze to ograniczenie wydatków na systemy chłodzenia, zasilania, a w konsekwencji niższe opłaty za energię elektryczną. Problemem, który trudno jest obecnie rozwiązać, są ograniczenia techniczne dysków SSD. Dla urządzeń SLC (Single Level Cell), doskonałych w zastosowaniach serwerowych, liczba możliwych operacji zapisu określana jest na ok. 5 mln. Z tego względu specjaliści proponują, aby używać napędów SSD jedynie tam, gdzie dane najczęściej są odczytywane, a nie zapisywane (archiwa, materiały wideo, streaming itp.).

6. Prąd stały w centrum danych

W dobie dominacji prądu przemiennego (AC; 230 V, 50 Hz) często zapomina się, że serwery, urządzenia komputerowe, sieciowe do prawidłowej pracy potrzebują prądu stałego (DC). Za "wyprostowanie" prądu w serwerach odpowiedzialne są zasilacze, które przy każdym włączeniu zaczynają swoją pracę od początku. Dostarczenie do centrum danych źródła prądu stałego wyeliminowałoby konieczność stosowania licznych zasilaczy, generujących dodatkowe ciepło i straty.

Oszczędne centra danych - to możliwe!

Sprawdź współczynnik PUE dla swojego centrum danych

Aby ograniczyć zużycie energii przez systemy zasilania w centrach danych, rozważa się przejście na napięcie stałe 12 V, eliminując liczbę koniecznych konwersji energii (każdy cykl to straty). Według szacunków, zastosowanie systemu zasilania prądem stałym DC pozwoli na redukcję zużycia energii nawet o 20%. Eksperyment Google potwierdził, że wykorzystanie baterii 12 V w roli zasilacza serwera pozwala uzyskać efektywność energetyczną na poziomie 99,9%.

Obecnie, głównie z przyczyn technicznych, trudno mówić o masowym stosowaniu stałych źródeł zasilania w centrach danych. Jednym z ośrodków, w którym takie rozwiązanie działa, jest ośrodek obliczeniowy Uniwersytetu Syracuse (USA), złożony z serwerów IBM serii Z i komputerów typu mainframe (Power), zasilanych prądem 575 VDC (przekonwertowany bezpośrednio ze źródła 13 kVAC).


TOP 200