Ostry atak na Microsoft

Czy PC jest ostatnim komputerem na świecie, czy już nic nie da się wymyślić?

Czy PC jest ostatnim komputerem na świecie, czy już nic nie da się wymyślić?

PARYŻ

Konferencja programistów Oracle'a w Paryżu stała się okazją do zaprezentowania nowych produktów, tendencji rozwoju w zakresie narzędzi, baz danych i aplikacji Oracle. Stała się także areną ataku przedstawicieli firmy na koncepcje rozwoju komputerów PC - ich systemów operacyjnych i aplikacji - prezentowane i rozwijane przez Microsoft. W zakresie baz danych atakowano także podejście i propozycje firmy Informix. Z wypowiedzi Larry'ego Ellisona, założyciela, głównego udziałowca i dyrektora generalny firmy, wynika jednak, że głównym konkurentem Oracle'a jest firma Billa Gatesa.

Rozwijając temat główny swej prezentacji "Czy PC jest ostatnim komputerem na świecie, czy już nic nie da się wymyślić?", Larry Ellison - przedstawił najważniejsze etapy rozwoju informatyki, tworzącej nową generację produktów co 15 lat: od mainframe'a (1950 r.), przez minikomputer (1965 r.), PC (1981 r.), aż po Network Computer z 1996 r. Jego zdaniem, każda generacja komputerów jest tańsza, łatwiejsza w użyciu, ma możliwości co najmniej takie same, jak poprzednia, i sprzedawana jest w znaczenie większych ilościach.

Powszechny NC

Jak twierdzi Larry Ellison, obecnie żyjemy w wieku telewizji: w ponad 90% domów w krajach rozwiniętych są telewizory. Natomiast nawet w USA nie więcej niż 30% domów ma PC (poniżej 20% w Europie i w Japonii). Od czasu swego powstania PC nie staniał, wzrastają jedynie jego możliwości, których - zdaniem dyrektora Oracle'a - w 99% przypadków i tak się nie wykorzystuje. Z tego powodu co roku zaledwie w ok. 2% gospodarstw domowych kupuje się PC.

Prezes Oracle'a zademonstrował w Paryżu komputer sieciowy (NC), którego koszt nie przekracza 200 USD (przy wykorzystaniu telewizora) lub 500 USD z monitorem. Przewiduje on, że podobnie jak we Francji rozpowszechnił się Minitel tylko dlatego, że był dostępny bezpłatnie (lub za bardzo małą opłatę miesięczną), tak NC rozpowszechni się jako sprzęt powszechnego użytku, rozprowadzany przez firmy telekomunikacyjne za 10 - 30 USD miesięcznie. NC ma być wykorzystywany w domach do przesyłania poczty elektronicznej, dostępu do Internetu, jak teżo redagowania tekstów, tworzenia grafiki prezentacyjnej i obliczeń.

Błędna polityka Microsoftu

Oracle podważa idee Microsoftu w dziedzinie aplikacji na biurko, uważając je za nie przystosowane do potrzeb przeciętnego użytkownika. "Cóż jeszcze można wymyślić nowego w zakresie edytora tekstowego? Animowane podkreślenia błędnie napisanego wyrazu? Po co podręcznik 800-stronnicowy, skoro wystarczy 8 stron dla edytora HTML? Oprogramowanie dla PC wymaga stałej opieki ze strony administratora lub użytkownika: kiedy wykonać backup czy kupić nową wersję, jakie programy zainstalować, jak chronić się przed wirusami" - mówił Larry Ellison.

Natomiast oprogramowanie dla NC będzie ładowane z sieci, kopii zapasowych dokonuje się centralnie na serwerze, a brak dysku lokalnego zapewnia bezpieczeństwo danych. Kluczem do sukcesu NC ma być powszechnie dostępna sieć telekomunikacyjna i oprogramowanie serwerów sieciowych. Oracle zapowiada, że już na początku 1997 r. będzie dostępny kompletny NC Server, zawierający w zamkniętym pudełku komputer PC (pracujący pod Windows NT) z zestawem oprogramowania do obsługi sieci komputerów NC.


TOP 200