Ostrożnie z uniwersalnymi hubami

Coraz częściej producenci próbują propagować wśród klientów huby przełączające typu "wszystko w jednym", które wkrótce będą w stanie wykonywać każdą operację, łącznie z routingowaniem i zdalnym dostępem.

Coraz częściej producenci próbują propagować wśród klientów huby przełączające typu "wszystko w jednym", które wkrótce będą w stanie wykonywać każdą operację, łącznie z routingowaniem i zdalnym dostępem.

Przykładem może tu być, potentat w produkcji hubów przełączających, Cabletron Systems Inc., który zapowiada wprowadzenie na rynek dwóch modułów zawierających oprogramowanie routingu danych pochodzące od rynkowego lidera, firmy Cisco Systems Inc. Za pośrednictwem dodatkowych modułów możliwa jest także realizacji wielu innych zadań.

Tylko bez pośpiechu

Analitycy podkreślają, że przejście od pojedynczych produktów, realizujących poszczególne zadania, do wielofunkcyjnych "magicznych pudełek" musi odbywać się stopniowo.

"Huby przełączające próbują stać się wielofunkcyjnymi i jedynymi niezbędnymi urządzeniami pracującymi w sieciach przedsiębiorstw" - powiedział Skip MacAskill, analityk w Gartner Group Inc. mieszczącej się w Stamford w stanie Connecticut. Dodał on też, że zanim to nastąpi, producenci muszą wskazać klientom korzyści - jeśli takie w ogóle istnieją - płynące z zafundowania sobie wielu różnych technologii w jednym pudełku. Pośpiech przy kupowaniu tego typu rozwiązań jest jak najmniej wskazany.

"Istnieje pokusa posiadania tajemniczego magicznego pudełka, które zrobi wszystko, czego chcemy" - powiedział John Scoggin, nadzorca pracy sieci w Delmarra Power & Light Co. z Newark w stanie Delaware.

Kryteria wyboru

Użytkownicy przyznali, że przy podejmowaniu decyzji co do terminu integracji technologii w huby przełączające kierują się dwoma kluczowymi kryteriami oceny: Czy integracja pozwoli zaoszczędzić pieniądze oraz, czy przynosi to więcej korzyści, niż gdyby przeznaczyć te pieniądze na przełączanie?

Producenci tymczasem nieustannie wyposażają huby w nowe opcje. Na przykład po dodaniu możliwości routingowania, użytkownicy nie będą musieli już kupować dedykowanych routerów lub będą mogli ich używać jako urządzeń pozwalających na dostęp do sieci rozległych. Poza routingiem huby przełączające oferują jeszcze następujące technologie:

* Zdalny dostęp - sprzedawcy hubów integrują w swoich produktach funkcje zdalnego dostępu, dzięki czemu odlegli użytkownicy mają dostęp do lokalnych sieci komputerowych bezpośrednio poprzez systemy przełączające. Cabletron rozszerzył swoją linię hubów przełączających o technologię zdalnego dostępu pochodzącą od pioniera na rynku, firmy Xylogics. Oczekuje się, że firma Bay Networks, która ostatnio wykupiła Xylogics, pójdzie w ślady Cabletrona.

* Połączenia LAN - mainframe - Mike Skubisz, szef działu sprzedaży produktów w firmie Cabletron, powiedział, że jego firma rozważa możliwość wprowadzenia huba działającego jako pośrednik między użytkownikami lokalnych sieci komputerowych a mainframe'ami firmy IBM.

* Przełączanie Token Ring - MacAskill oczekuje, że przełączanie dla sieci typu Token Ring wzbudzi zainteresowanie sporej grupy użytkowników jako, że firmom kończy się pojemność w ich 4 i 16 Mbps sieciach LAN typu Token Ring i rozglądają się one za kompleksowymi rozwiązaniami, zapewniającymi dedykowaną szerokość pasma transmisji. Firmy 3Com i Cabletron już teraz oferują moduły przełączające sieci Token Ring dla swoich hubów przełączających. Prawdopodobnie analogiczne rozwiązanie zaprezentowane będzie wkrótce także przez Bay Networks, która przejęła w ub.r. firmę Centillion Networks Inc. - pioniera na rynku hubów przełączających.

* Wirtualne lokalne sieci komputerowe - LANy wirtualne, które są raczej LANami logicznymi niż fizycznymi, są kolejnym ważnym tematem dla producentów hubów przełączających. Wszyscy oni oferują już conajmniej podstawowe wsparcie dla tej technologii, ale przełomu na tym rynku należy się dopiero spodziewać. Największym problemem jest w tym przypadku oprogramowanie do zarządzania sieciami wirtualnymi. "Czasami najpierw pojawia się sprzęt, zaś oprogramowanie do zarządzania siecią jest dostarczane później" - powiedział Mike Cookish, kierownik produkcji przełączników LANplex z firmy 3Com. "Jednak w końcu, pojawia się oprogramowanie do zarządzania w pełni nadążające za naszymi technicznie zaawansowanymi systemami przełączania".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200