Ostatnie szlify Windows 10 na smartfony?

Microsoft udostępnił kilka dni temu kolejne wydanie testowe systemu Windows 10 Mobile – build 10166. Nie znajdziemy w nich nowych funkcji, tym razem Microsoft skupił się na usuwaniu błędów. Może to być zaskoczeniem, bo do premiery finalnej wersji tego systemu pozostało jeszcze kilka miesięcy.

Wydanie 10166 pojawiło się w miniony piątek – wtedy aktualizacja zaczęła docierać do pierwszych testerów nowego Windowsa, uczestniczących w programie Windows Insider. Tuż po tym na oficjalnym blogu developerów Windows pojawił się wpis szefa działu Microsoft Engineering Gabe’a Aula, w którym szczegółowo opisał on nową wersję testową.

Jak już wspomnieliśmy, w wydaniu tym nie znalazły się jakieś kluczowe nowe funkcje czy narzędzia – na tym etapie prac nad Windows 10 dla smartphone’ów Microsoft skupił się raczej na wprowadzaniu kluczowych poprawek, usuwaniu wszelkich wykrytych w czasie testów błędów itp.

Zobacz również:

Aul poinformował m.in., że w nowej wersji wreszcie poprawnie wyświetla się komunikat o zakończeniu procesu aktualizacji (brakowało go w kilku ostatnich wydaniach testowych); usunięto z niej również poważny – choć na szczęście pojawiający się stosunkowo rzadko – błąd dotyczący modułu kryptograficznego TPM (Trusted Platform Module), który powodował w pewnych okolicznościach zablokowanie dostępu do systemu operacyjnego (użytkownik mógł się próbować zalogować dopiero po odłożeniu telefonu na godzinę czy dwie).

Sporo zmian wprowadzono również do aplikacji klienckiej serwisu z aplikacjami dla mobilnej platformy Microsoftu – Windows Store. Po pierwsze, występuje on już w wersji finalnej (z oprogramowania usunięto etykietę Beta), znacznie poprawiono również proces pobierania aplikacji (testerzy wcześniejszych wydań narzekali na stabilność takich operacji).

Microsoft zareagował również na głosy krytyki dotyczące wielkości ikony informującej o stanie baterii – została ona w najnowszym buildzie wyraźnie powiększona, dzięki czemu użytkownicy nie powinni już mieć problemów z dopatrzeniem się, jak duże są zapasy energii i jak długo jeszcze telefon będzie pracował.

Wspomniana wcześniej decyzja Microsoftu o nieprowadzaniu w buildzie 10166 nowych funkcji (i skupieniu się na poprawkach) jest tak naprawdę dość zaskakująca – etap ostatecznego „polerowania” oprogramowania następuje zwykle tuż przed jego premierą, a przecież Windows 10 dla smartphone’ów ma się pojawić dopiero jesienią bieżącego roku. Microsoft na razie nie komentuje tej decyzji, trudno więc właściwie spekulować, co może ona oznaczać.

Nowy build pojawia się w dość szczególnym momencie – Windows 10 Mobile jest niejako na rozdrożu. Zaledwie przed kilkoma dniami Microsoft wyraźnie zadeklarował, że zamierza nieco ograniczyć swoje ambicje w zakresie produkcji smartphone’ów. Koncern zapowiedział drastyczne zwolnienia w działach odpowiedzialnych za produkcję (pracę może stracić nawet 7,8 tys. osób), a także zadeklarował, że zamierza ograniczyć liczbę modeli smartphone’ów wprowadzanych na rynek – zamiast tego Microsoft skupi się na tworzeniu topowych, „referencyjnych” smartphone’ów z systemem Windows 10.

Dodajmy, że Microsoft równolegle kończy prace nad desktopową/tabletową wersją Windows 10 – oficjalna premiera systemu planowana jest na 29 lipca. Tego dnia koncern udostępni nowy OS zarówno w postaci instalacyjnej, jak i aktualizacji (darmowej) dla użytkowników Windows 7 oraz Windows 8.1.


TOP 200