Ostatnie miasta

Na przełomie lutego i marca 1999 r. Ministerstwo Łączności przyzna licencje na połączenia międzymiastowe.

Na przełomie lutego i marca 1999 r. Ministerstwo Łączności przyzna licencje na połączenia międzymiastowe.

Rozstrzygnięcia przetargów na ostatnie sześć województw (łódzkie, częstochowskie, kieleckie, płockie, skierniewickie i warszawskie) należy spodziewać się w połowie listopada br. - przewiduje Jarosław Okrągły, minister łączności. Przetargi te związane są również z licencjami na miasta wojewódzkie, ostatnie, w których Telekomunikacja Polska SA nie ma jeszcze konkurentów na połączenia lokalne. Największym zainteresowaniem, jak można było się spodziewać, cieszy się woj. warszawskie wraz z Warszawą. Jednym z wymienianych faworytów jest Aster City, który chciałby wykorzystać do podłączania abonentów swoją sieć telewizji kablowej.

Trzech międzymiastowych

Niecały miesiąc później rozpocznie się przetarg na licencje na połączenia międzymiastowe. Nadal nie zdecydowano, ile licencji zostanie wydanych. Ministerstwo skłania się do koncepcji 3 operatorów międzymiastowych. Większa liczba spowodowałaby zbyt dużą konkurencję, a co za tym idzie uniemożliwiła stworzenie odpowiedniej, ogólnopolskiej infrastruktury telekomunikacyjnej. Po półtoramiesięcznym okresie zbierania dokumentacji, komisja przetargowa powinna w ciągu miesiąca, a więc na przełomie lutego i marca 1999 r., wydać licencje.

Prawdopodobnie działający już na polskim rynku operatorzy lokalni będą mogli uczestniczyć w przetargu. Resort łączności nie uważa jednak, aby takie firmy, jak często wymieniane Polskie Koleje Państwowe czy Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zdecydowały się same na start w przetargu, choć posiadają już rozbudowaną infrastrukturę telekomunikacyjną na terenie Polski.

Nowy gracz

Kolejnym prywatnym operatorem telekomunikacyjnym na rynku łączności lokalnej może już wkrótce okazać się Telefonia Lokalna SA. Na terenach objętych koncesją (siedem województw, głównie Polski Południowo-Wschodniej) firma planuje zainwestować w ciągu najbliższych 5 lat 600 mln USD. W tym czasie, zgodnie z planem spółki, podłączy ok. 500 tys. abonentów. Ma to stanowić 30% wszystkich abonentów w tych województwach. W siedmiu województwach, objętych zasięgiem jej licencji, mieszka 5 mln Polaków. Dzięki temu Telefonia Lokalna jest trzecim po Netii (13,3 mln osób objętych zasięgiem jej działania) i Poland Telekom Operators (7,7 mln osób) niezależnym operatorem w naszym kraju.

Komercyjną działalność Telefonia Lokalna rozpocznie jednak dopiero w połowie listopada br. Spółka działa od sierpnia ub.r., jednak pierwsze koncesje otrzymała w styczniu tego roku. Na razie, dzięki należącej do niej spółce Cuprum 2000, podłączyła 12,5 tys. abonentów. "Jesteśmy młodą i dynamiczną firmą. Na całym świecie telekomunikacyjne kolosy chwieją się pod naporem takich firm, jak nasza. Polska nie będzie wyjątkiem" - przekonuje Jacek Błaszczyński, prezes Telefonii Lokalnej SA.

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii klient Telefonii Lokalnej będzie mógł wybrać jedną z dwóch taryf. Pierwszą z nich stworzono na bazie impulsów, druga polega na wycenie rzeczywistego czasu rozmowy z dokładnością do sekundy. Operator ma także zapewnić dostęp do Internetu, usługi ISDN i wiele usług dodatkowych. Udziałowcami Telefonii Lokalnej są: KGHM Polska Miedź (50%), Polskie Sieci Elektroenergetyczne (30%), Tel-Energo (20%).


TOP 200