Ostatnie duże przetargi?

W tym roku będzie można ogłosić w Polsce koniec wdrożeń systemów centralnych w bankach. Oprócz PKO BP pozostały jeszcze tylko trzy znacznie mniejsze banki, które decydują właśnie o zakupach docelowego rozwiązania.

Zainteresowanie banków mają wzbudzać teraz rozwiązania pozwalające lepiej zarządzać kosztami i ryzykiem działalności. Ten rok będzie stał pod znakiem dwóch dużych przetargów w branży bankowo-finansowej. W pierwszej połowie roku PKO BP i PZU wybiorą konsorcja, które dostarczą zintegrowane systemy informatyczne do kompleksowej obsługi obu tych instytucji. To jedyne tak duże firmy w Polsce, które nie wdrożyły jeszcze tego typu rozwiązań. Na opóźnienia te wpłynął zapewne fakt niesprywatyzowania PZU i PKO BP oraz zmiany zarządu obu firm po każdej zmianie polskiego rządu.

W obu przypadkach projekty potrwają kilka lat, a firma, która zwycięży w przetargu, może otrzymywać z tytułu prowadzonego projektu nawet kilkaset milionów złotych rocznie. Zakup licencji na systemy centralne dla PZU i PKO BP jest szacowany na 400-500 mln zł. Zmieni się także platforma sprzętowa. W koszty należy też wliczyć pracę specjalistów firm zewnętrznych oraz pracowników obu instytucji. Całkowity koszt projektów zarówno w PZU, jak i PKO BP jest szacowany odpowiednio na 1,2 i nawet 2,4 mld zł.

Zobacz również:

  • Jak wymienić używane urządzenia firmowe na zniżkę na nowy sprzęt? Sprawdź, jak działa odkup sprzętu w iMad!
  • Apple i Arm stawiają na długofalową współpracę

**Więcej na temat projektów w PZU i PKO oraz informatycznych inwestycjach sektora bankowo-finansowego piszemy w poniedziałkowym wydaniu tygodnika Computerworld (6 stycznia, nr 1/2003)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200