Ostatni z wielkich banków

Po czterech latach poszukiwań i rozstrzygnięciu dwóch przetargów PKO BP wreszcie zdecydował, jakiego systemu potrzebuje.

Po czterech latach poszukiwań i rozstrzygnięciu dwóch przetargów PKO BP wreszcie zdecydował, jakiego systemu potrzebuje.

Wartość kontraktu podpisanego przez PKO BP z konsorcjum Accenture, Alnova i Softbank wynosi 443 mln zł. Softbank sprzątnął ten kontrakt sprzed nosa największemu konkurentowi w sektorze bankowym - ComputerLandowi, który dwukrotnie podchodził do przetargu. W pierwszej fazie do spółki z amerykańską firmą Sanchez Computer, w finale zaś z australijskim Financial Network Services.

Początek wydatków

Ostatni z wielkich banków

Największe kontrakty w sektorze bankowo-finansowym w 2003 r. (w mln zł)

Wartość zapisana w umowie z konsorcjum Accenture, Alnova i Softbank nie wyczerpuje wydatków PKO BP związanych z wdrożeniem systemu centralnego. Softbank podpisał już bowiem aneks do umowy na kwotę 24 mln zł (dotyczy on dostaw oprogramowania Microsoftu). Z pewnością bank będzie też musiał dokonać wymiany części infrastruktury IT. Według nieoficjalnych informacji umową nie zostały objęte również wszystkie szkolenia. Zdaniem analityków do czasu zakończenia projektu bank może wydać łącznie nawet do 2 mld zł.

Kierownictwo PKO BP założyło, że wdrożenie systemu centralnego Alnova zajmie ok. trzech lat. Tymczasem podobne projekty w znacznie mniejszych bankach trwały prawie dwukrotnie dłużej. Na korzyść przyjętego harmonogramu przemawia fakt, że bank dokonał już wstępnej centralizacji jako protezy dla archaicznego w dzisiejszych czasach systemu oddziałowego.

Dwa etapy

Przez pierwsze półtora roku PKO BP wspólnie z Accenture będzie dopasowywał nowe rozwiązanie do swoich potrzeb. W tym celu Accenture, Alnova i Softbank zawarły umowę z Compuware Polska na zakup narzędzi DevPartner i Xpediter. Służą one do analizowania, debugowania i testowania oprogramowania. Na tym etapie zostaną też wykorzystane doświadczenia Accenture z wdrożenia Alnovy w mBanku i MultiBanku, należących do BRE Banku.

Accenture ma również przeprowadzić wdrożenie nowego rozwiązania na komputerach mainframe w centrali. Gdy jednak rozpocznie się wdrożenie systemu w oddziałach PKO BP, nadzór nad projektem przejmie Softbank. Drugi etap projektu ma także zająć półtora roku.

Wejście do PKO BP to nie jedyne zwycięstwo w sektorze bankowo-finansowym w 2003 r. Grupy Prokom, w skład której wchodzi także Softbank. Prokom Software zdobył bowiem drugi największy tegoroczny kontrakt w tej branży. Grupa PZU podpisała z gdyńskim integratorem umowę o współpracy na co najmniej 3 lata. Prokom będzie pomagał PZU w informatyzacji, m.in. sugerując wybranie konkretnej technologii. Budżet na rozwiązania IT, jakim dysponuje Grupa PZU, wynosi 300-400 mln zł rocznie.

Wdrożenie systemu centralnego w PKO BP
  • 443 mln zł - wyniesie koszt zakupu i wdrożenia nowego systemu

  • 800 pracowników PKO BP - będzie zaangażowanych w projekt

  • 200 specjalistów - oddelegują partnerzy: Accenture i Softbank
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200