Ostatni z wielkich

Amerykański dystrybutor Ingram Micro otworzy w kwietniu br. oddział w Polsce.

Amerykański dystrybutor Ingram Micro otworzy w kwietniu br. oddział w Polsce.

Ingram Micro nie zamierza - jak w przypadku Węgier - wejść do Polski dzięki przejęciu innej firmy dystrybucyjnej. Być może nastąpi to później. Na razie polski oddział ma być budowany od podstaw. Nie wiadomo jeszcze, kto zostanie dyrektorem generalnym Ingram Micro Polska.

"Po rozpoczęciu w ub.r. działalności na Węgrzech, w wyniku przejęcia firmy Walton Networking, priorytetowym dla nas zadaniem stało się wejście do Polski. Rynek ten jest uznawany za jeden z największych w Europie Środkowej i Wschodniej" - mówi Michael Kaack, wiceprezes Ingram Micro Central Europe. Przedstawicieli Ingram Micro nie zniechęcają do rozszerzania działalności w Europie kłopoty jednego z największych konkurentów - CHS Electronics, który wycofał się z Polski na początku tego roku.

Trzecia próba

Ingram próbował wejść do Polski już przed 5 laty. Był wtedy jednym z kandydatów do przejęcia większościowych udziałów ABC Data. Kierownictwo tej firmy wybrało jednak, jako inwestora branżowego, CHS Electronics. W 1998 r. z kolei, jako nieoficjalny powód odejścia Tomasza Czechowicza z JTT Computer, podawano fakt, że nie zgodził się on na przejęcie firmy przez Ingram.

Nadal nie wiadomo, na czym skupi się działalność Ingram Micro w Polsce. "Ostateczna strategia dotycząca polskiego rynku zostanie przedstawiona w kwietniu" - mówi Marek Kwiatkowski, odpowiedzialny za opracowanie strategii Ingramu w Polsce, pracujący wcześniej m.in. w Computer 2000.

Podział ról

Ingram Micro ma 12 działów odpowiedzialnych za poszczególne segmenty rynku, w tym Consumer Market Division (sprzedaż do sieci supermarketów), Open Systems Division (sprzedaż rozwiązań Sun Microsystems), Computer Supplies/Accessories Division (dystrybucja części komputerowych i materiałów eksploatacyjnych) oraz Technical Products Division (współpraca z firmami typu VAR).

W ubiegłym roku obroty Ingram Micro na świecie wyniosły 28,1 mld USD (22,1 mld USD rok wcześniej). Zysk netto w tym okresie wyniósł natomiast 192 mln USD (245 mln USD). Firmy zależne od Ingram Micro działają w 34 krajach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200