Ostatni analogowy...

Firmy konkurujące na rynku monitorów oraz kart i procesorów graficznych wyjątkowo zgodnie i bez konfliktów zaaprobowały uniwersalną specyfikację cyfrowego interfejsu wideo.

Firmy konkurujące na rynku monitorów oraz kart i procesorów graficznych wyjątkowo zgodnie i bez konfliktów zaaprobowały uniwersalną specyfikację cyfrowego interfejsu wideo.

Ostatni analogowy interfejs wciąż powszechnie wykorzystywany w komputerach PC - opracowane w 1987 r. przez IBM złącze VGA do transmisji sygnałów wideo do monitora - zostanie już wkrótce zastąpiony cyfrowym interfejsem standardu DVI (Digital Visual Interface).

Transformacja i odejście od transmisji analogowej będą trwały od roku do dwóch lat. Wymagają bowiem uruchomienia masowej produkcji odpowiednich układów scalonych i implementacji cyfrowych interfejsów w kartach graficznych, komputerach i monitorach. Ale proces ten wydaje się nieunikniony - opublikowana niedawno ostateczna specyfikacja DVI zdobyła wyjątkowo szeroką aprobatę w przemyśle informatycznym. Praktycznie wszystkie liczące się firmy zapowiedziały poparcie nowej technologii.

Warto zauważyć, że z punktu widzenia użytkowników transformacja od analogowych interfejsów wideo do cyfrowych powinna przebiegać bez większych problemów, choć w okresie przejściowym może spowodować nieco wyższe koszty zakupu sprzętu komputerowego. Ocenia się, że monitory CRT z interfejsem DVI będą w początkowym okresie, najprawdopodobniej do końca 2000 r., o ok. 10-15% droższe od klasycznych modeli. Ale należy podkreślić, że specyfikacja DVI przewiduje ewolucyjną zmianę standardu. Najpierw nastąpi implementacja tzw. DVI-I, interfejsu umożliwiającego podłączanie zarówno monitorów cyfrowych, jak i analogowych, a dopiero w kolejnej fazie będzie wprowadzony wyłącznie cyfrowy interfejs DVI-V.

Co to jest DVI?

Specyfikację DVI opracowała organizacja DDWG (Digital Display Working Group) utworzona we wrześniu 1998 r., do której należy obecnie ponad 100 firm.

Jej podstawą jest opracowany przez Silicon Image protokół PanelLink TDMS (Transition Minimized Differential Signaling). Specyfikacja DVI przewiduje możliwość wykorzystania jednego lub dwóch kanałów TDMS o przepustowości 1,65 GB/s każdy, co pozwala na uzyskanie rozdzielczości co najmniej QXGA (2048 x 1536 pikseli). Jeden kanał dopuszcza przenoszenie sygnałów 24-bitowego koloru. W przypadku monitorów CRT interfejs będzie mógł współpracować z wysokiej klasy modelami wyświetlającymi ponad 2,75 mln pikseli przy częstotliwości odświeżania 85 Hz.

Specyfikacja przewiduje zastosowanie techniki włącz i pracuj oraz możliwość podłączania/odłączania monitorów bez konieczności wyłączania systemu. Z punktu widzenia użytkownika są to niewątpliwie bardzo korzystne cechy.

Ponadto system transmisji sygnałów cyfrowych ma umożliwić poprawę jakości wyświetlanych obrazów i zwiększenie odporności na zakłócenia zewnętrzne. Należy oczywiście pamiętać, że monitory CRT są z natury analogowe i ich modele określane jako "cyfrowe" i zgodne ze standardem DVI są wyposażone w wewnętrzne układy do konwersji sygnałów cyfrowych na analogowe.

Ubocznym efektem wdrożenia DVI jest zmniejszenie obciążenia komputera przetwarzaniem sygnałów wideo. Interfejs przesyła tylko sygnały różnicowe, np. do wyświetlania obrazu statycznego wystarczy jednorazowe przesłanie informacji, a układy monitora same będą się zajmować odświeżaniem ekranu.

DVI w praktyce

Monitory, karty graficzne i układy scalone standardu DVI są już prezentowane przez wiele znanych firm, a na początku przyszłego roku produkty te na pewno pojawią się na rynku.

IBM zapowiada, że już pod koniec tego roku zaprezentuje komputery PC 300, stacje robocze IntelliStation oraz monitory CRT i LCD zgodne ze standardem DVI. Matrox już wprowadził na rynek specjalne moduły G400 Flat Panel z interfejsem DVI, które można dołączyć do każdego modelu kart graficznych tej firmy.

Wśród innych firm prezentujących produkty zgodne ze standardem DVI są m.in. Acer, ADI, ATI, Elsa, Fujitsu, Intel, NEC, Number 9, nVidia, Philips, Princeton, S3, Samsung i ViewSonic.


TOP 200