Osoby przebywające na kwarantannie mają obecnie obowiązek posiadania aplikacji „Kwarantanna domowa”

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że od wczoraj osoby przebywające na obowiązkowej kwarantannie domowej muszą również bezwarunkowo posiadać uruchomioną aplikację umożliwiającą ich lokalizację. Obowiązek taki nałożyła na nich podpisana dwa dni temu przez Prezydenta RP tzw. specustawa.

Pełna nazwa tej ustawy brzmi „O szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych”, a wspomniany obowiązek został zamieszczony w artykule 7e ust.1. Osoby niedysponujące smartfonami, na których można zainstalować aplikację, są wykluczone z rządowego obowiązku.

Warto na początku przypomnieć, że obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które jednak miały kontakt z chorymi lub są podejrzewane o zakażenie się koronawirusem. Dotyczy to także osób, które wjeżdżają do Polski z zagranicy.

Zobacz również:

  • Uprawnienia na Androidzie - jak złączyć bezpieczeństwo z wygodą
  • Polskie firmy planują kontynuować ekspansję pomimo obaw o sytuację gospodarczą

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło użytkownikom smartfonów darmową aplikację „Kwarantanna domowa” dwa tygodnie temu. Oferuje ona możliwość szybkiego komunikowania się ze służbami walczącymi z koronawirusem i do wczoraj była to tylko jedna z dostępnych metod walki z tym zagrożeniem, a nie obowiązek. Aplikacja jest darmowa i można ją pobierać ze w sklepów Google Play i App Store.

Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, np. przy przekraczaniu granicy czy na kwarantannie, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a później do naszej aplikacji.

W tym momencie (po dotarciu danych do systemu naszej aplikacji) osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200