Osobiste stacje robocze z pogranicza

Jesteśmy świadkami ciekawych tendencji, jakie w następstwie coraz szybszego rozwoju technologii (półprzewodnikowych, informatycznych i innych) oraz połączonych z tym procesów tzw. downsizingu, zachodzą na rynkach urządzeń komputerowych.

Jesteśmy świadkami ciekawych tendencji, jakie w następstwie coraz szybszego rozwoju technologii (półprzewodnikowych, informatycznych i innych) oraz połączonych z tym procesów tzw. downsizingu, zachodzą na rynkach urządzeń komputerowych. W wyniku tych zjawisk granica podziału między światem komputerów osobistych a obszarem zajętym przez stacje robocze jest coraz bardzie niewyraźna - można już nawet twierdzić, że przestaje istnieć. O ile jeszcze kilka lat temu nikt nie miał wątpliwości, że właściwości graficznej stacji roboczej różnią się zasadniczo od tego, co oferują mikrokomputery klasy XT lub 286, to prezentowane w bieżącym cenniku urządzenia można zaliczyć zarówno do jednej, jak i do drugiej grupy urządzeń. Są wśród nich zarówno "przerośnięte" jak na urządzenia osobiste, komputery firmy Intergraph, wyposażone w jeden lub kilka procesorów Pentium, coraz tańsze stacje robocze firmy Sun Microsystems Computer Corporation oraz multimedialne stacje graficzne Silicon Graphics, wyposażone we własne procesory typu RISC.

Na określenie urządzeń z pogranicza DOS\Unix, 486\RISC, komputerów osobistych i stacji graficznych ukuto nawet termin "osobista stacja robocza" (Personal Workstation). Biorąc pod uwagę pojawienie się na rynku m.in. silnych komputerów wyposażonych w procesor PowerPC czy tanich stacji roboczych HP 9000 seria 700 termin ten ma szanse wejść na stałe do języka informatyki.

Osobiste stacje robocze Intergraph

Firma Intergraph jest jednym z największych w świecie dostawców graficznych systemów CAD/CAM/CAE dla GIS. Nazwa firmy pochodzi od słów INTERactive GRAPHics, co dobitnie ukazuje zaangażowanie się firmy w tematykę komercyjnych systemów graficznych. W ofercie Intergraphu znajduje się oprogramowanie graficzne MicroStation, połączone z setkami specjalistycznych i zaawansowanych aplikacji. MicroStation opracowano dla platformy systemowej Unix, dla urządzeń wyposażonych we własny procesor o nazwie Clipper, przy czym można je także uruchomić na wielu platformach sprzętowych - takich jak Sun, Hewlett-Packard, IBM oraz Macintosh.

W porozumieniu z firmą Microsoft Intergraph zdecydował się przenieść całe tworzone przez siebie oprogramowanie do środowiska pracy opartego na procesorze Pentium i system operacyjnym Windows NT. Efektem tych decyzji była premiera w kwietniu br. rodziny osobistych stacji roboczych serii TD (Technical Desktop) oraz zaprzestanie prac nad procesorem Clipper i własną wersją Unix (CLIX).

Seria TD składa się z pięciu modeli komputerów: dwóch słabszych - TD1 i TD2 oraz trzech silnych - TD3, TD4 i TD5, z czego dwa ostatnie są wyposażane w podwójne procesory Pentium. W przyszłości stacje osobiste Intergraphu mają być wyposażone w procesor P6 firmy Intel oraz w system operacyjny Windows NT 3.5. Podobno można będzie na tej platformie uruchomić bibliotekę OpenGL, zaimplementowaną do systemu Windows NT 3.5. Pierwsza prezentacja tego rozwiązania odbyła się w maju br. OpenGL jest podporą technik wizualizacyjnych stosowanych przez Silicon Graphics i uznanym przez kilkunastu producentów strategicznym standardem, otwartym dla wysoko wydajnej grafiki komputerowej.

W Polsce działa kilkunastu dealerów firmy Intergraph, w tym BIPROGEO (Wrocław, tel./fax 55 05 01), Geomar (Szczecin, tel. 22 06 40) czy Visitronics (Warszawa, tel. 610 18 77). Podane w dzisiejszym zestawieniu ceny przykładowych konfiguracji sprzętu pochodzą z oferty tej ostatniej firmy.

Działalność dystrybutorów firmy Intergraph koordynuje Intergraph Europe (Polska) z siedzibą w Warszawie, tel. 49

78 82.

Komputery Sun

Sun Microsystem jest producentem stacji roboczych i serwerów RISC bazujących na systemie Unix. Według danych IDC firma Sun zajęła w 1993 r. 33,4% wartości tego rynku - przy czym na dalszych miejscach znalazły się takie firmy jak HP (20,4%), DEC (10,1%), IBM (10,1%), SGI (8,3%) i inni.

Na początku br. Sun wszedł na rynek z przenośną stacją roboczą SPARCstation Voyager. Zbudowano ją na bazie procesora microSPARC II 70 MHz i wyposażono standardowo w 16 MB RAM oraz dysk twardy 340 MB. Jest ona wyposażona w wyświetlacz LCD z aktywną matrycą, który oferuje rozdzielczość 1152x900 pkt. oraz daje jakość obrazu, która nie obawia się porownania z tradycyjnymi monitorami CRT. Dysponuje dwoma złączami PCMCIA II, co pozwala np. na zainstalowanie kart rozszerzeń pamięci oraz kart sieciowych. Voyager może być podłączony do sieci za pośrednictwem łączy telefonicznych za pomocą opcjonalnego modemu PCMCIA.

W maju br. Sun Microsystem zaprezentował nowe modele komputerów serii SPARCstation 5. Zawierają one m.in. wersje CPU microSPARC II taktowane zegarem o najwyższej jak do tej pory dla tego procesora częstotliwości 85 MHz. Są to wersje SPARCstation 5/70 MHz (Specint92 = 57, Specfp92 = 47) i SPARCstation 5/85 MHz (Specint92 = 64, Specfp92 = 55). Dla porównania pracę komputera SPARC classic można scharakteryzować wielkościami Specint92 = 26,4 i Specfp92 = 21.

Interesy Sun Microsystems reprezentuje w kraju firma SunMicrosystems Intercontinental Operations z Warszawy, tel. 658 45 35. Obecnie patronuje ona czterem dystrybutorom produktów Sun na terenie całej Polski. Są to firmy COMP, CSBI, Solidex i Technimex.

Stacje graficzne Silicon Graphics

Stacje INDY to produkt należący do stworzonej przez Silicon Graphics (SGI) rodziny urządzeń Indigo. Wejście INDY na rynek miało miejsce w poł. 1993 r. W tym samym czasie olbrzymią popularnością cieszył się film Spielberga "Park Jurajski", do którego powstania przyczyniły się w dużej mierze komputery SGI. Fakt ten umocnił pozycję firmy SGI jako głównego producenta komputerów graficznych na świecie.

Komputer INDY odróżnia od urządzeń PC wbudowana kamera wideo IndyCam. Dołączone do stacji oprogramowanie multimedialne pozwala na przechwycenie, edycję czy zapisywanie na dysku obrazów wideo o rozdzielczości TV. Pozwala na korzystanie z telekonferencji, ma wbudowany tor audio.

Jest zbudowany na bazie 64-bitowego procesora MIPS R4000 PC (Primary Cache) lub SC (Secondary Cache). Ma standardowo 16 MB RAM, z możliwością rozszerzenia do 256 MB. Ze względu na dużą przepustowość szyn i łącz SCSI bardzo szybko komunikuje się z urządzeniami peryferyjnymi (267 MB/s szyna systemowa, 400 MB/s szyna pamięci). Pracuje pod kontrolą IRIX (wersja Unix oferowana przez SGI).

Komputer INDY może być szeroko stosowany w CAD czy GIS - tym bardziej, że pojawiające się nowe modele oparte na procesorach 4600 PC/100 MHz czy R4400 SC/150 MHz są porównywalne cenowo z markowymi komputerami osobistymi. "Starsi bracia" INDY to stacje graficzne Indigo, Crimson i Onyx.

Dystrybutorem sprzętu Silicon Graphics jest warszawska firma ATM, tel. 612 30 20.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200