Osobista zemsta komputerów

Nie wszystkie komputery wyprodukowane przed kilkunastoma miesiącami są zgodne z rokiem 2000. Bezpłatna aktualizacja BIOS, którą często udostępniają producenci, nie zawsze wystarcza.

Nie wszystkie komputery wyprodukowane przed kilkunastoma miesiącami są zgodne z rokiem 2000. Bezpłatna aktualizacja BIOS, którą często udostępniają producenci, nie zawsze wystarcza.

W wielu starych modelach komputerów osobistych nie można dokonać aktualizacji BIOS - przyznają polscy i zagraniczni producenci PC. Oznacza to, że nie da się zapewnić ich zgodności z rokiem 2000. Według rozbieżnych danych podawanych przez różnych producentów PC można przyjąć, że mniejsze ryzyko zagrożenia problemem roku 2000 występuje w komputerach produkowanych po 1996 r. Niekiedy jednak nawet data produkcji z początku 1998 r. nie gwarantuje spokojnego snu informatykom odpowiadającym za komputery PC w przedsiębiorstwach.

Wiara w moc BIOS

Trudno uzyskać od producentów komputerów PC jednoznaczną definicję zgodności komputera z rokiem 2000. Pomoc, jaką można uzyskać, to zazwyczaj bezpłatna aktualizacja BIOS.

IBM w październiku br. udostępnił stronę internetową, na której można znaleźć porady dla użytkowników wszystkich modeli komputerów osobistych tej firmy, nawet z początku lat 80. Dostępny jest tam program, który pozwala określić podatność posiadanego sprzętu na problem roku 2000. Z Internetu można też ściągnąć proponowane wersje aktualizacyjne BIOS. Po podaniu typu komputera, serwer WWW zaproponuje poradę i odpowiednią wersję BIOS, jeśli dany model jest wyposażony w modyfikowalny Flash BIOS.

IBM twierdzi, że wyprodukowane od roku 1996 komputery nie będą sprawiać poważniejszych problemów. Wystarczy aktualizacja BIOS-u. Jednak jeśli chodzi o wcześniejsze modele, w których BIOS nie może być uaktualniony, konieczna jest wymiana płyty głównej, ale taka operacja jest nieopłacalna.

Podobnie postępuje Hewlett-Packard. Dla swoich klientów otworzył stronę, na której znajdują się aktualizacje BIOS, informacje i porady. Według firmy, komputery HP produkowane po roku 1995 nie wymagają zmian.

Compaq, lider światowego rynku PC, oferuje usługi internetowe i bezpłatne uaktualnianie BIOS w komputerach na gwarancji. Za przystosowanie starszego sprzętu do roku 2000 trzeba zapłacić.

Dell Computer gwarantuje poprawność swojego sprzętu od 1 stycznia 1997 r. Jeżeli chodzi o starsze wersje komputerów, użytkownik ma dwie możliwości: aktualizacja BIOS lub, jeżeli to niemożliwe, poprawki programistyczne minimalizujące problem roku 2000.

Lepiej późno niż wcale

Komputery Optimusa, największego polskiego producenta PC, nie będą sprawiały kłopotów, ale tylko te produkowane od roku 1997 i oparte na podzespołach firm Intela lub Microstar. Jak mówią przedstawiciele nowosądeckiej firmy, w tym okresie firma składała komputery również z podzespołów producentów tajwańskich. Optimus nie zaprzecza, że w przypadku tych maszyn problem roku 2000 może uprzykrzyć życie użytkownikom.

Firma zamierza oferować usługi kontroli sprzętu. Nie będą one jednak bezpłatne. Klientom, których komputery mają jeszcze gwarancję, pomoc będzie udzielana gratis. Starszych komputerów Optimusa, z procesorami od 386 do Pentium 75 MHz, wykorzystujących płyty bez Flash BIOS nie da się w prosty sposób zmodyfikować.

Stronę internetową do końca br. zamierza uruchomić firma JTT Computer. Jej przedstawiciele nie są jednak pewni, czy uda się dostarczyć aktualizację BIOS do wszystkich rodzajów płyt głównych. Użytkownicy, którzy nie znajdą odpowiedniej wersji poprawki, będą musieli samodzielnie poszukać pomocy. JTT zamierza skoncentrować się na pomocy klientom korporacyjnym.

Natomiast NTT oświadczyła, że na poziomie BIOS nawet niektóre płyty przeznaczone dla procesorów 386 będą pracowały poprawnie. Niektóre modele wymagające interwencji będą przyjmowane do serwisu i, jeżeli mają jeszcze gwarancję, ulepszane bezpłatnie. Posiadacze komputerów, które gwarancji nie mają, a wymagają uaktualnienia BIOS, mają otrzymać za darmo od firmy zestaw do "samodzielnego montażu".

W niedługim czasie powstanie strona internetowa poświęcona temu problemowi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200