Osobista stacja robocza TD-3 Intergraph

W nr. 15/95 Waszego poczytnego tygodnika znalazło się omówienie nowego komputera, wyprodukowanego przez jedną z największych polskich firm komputerowych. Komputer ten - mocna stacja graficzna do zastosowań CAD, wykorzystujący procesor Pentium 100 MHz - został porównany ze stacją roboczą TD-3 produkcji Intergraph. W szczególności szybkość działania wspomnianego polskiego komputera została za pomocą testu CADbench porównana z szybkością stacji TD-3. Z artykułu tego wynika dla Intergraphu kilka pozytywnych wniosków.

W nr. 15/95 Waszego poczytnego tygodnika znalazło się omówienie nowego komputera, wyprodukowanego przez jedną z największych polskich firm komputerowych. Komputer ten - mocna stacja graficzna do zastosowań CAD, wykorzystujący procesor Pentium 100 MHz - został porównany ze stacją roboczą TD-3 produkcji Intergraph. W szczególności szybkość działania wspomnianego polskiego komputera została za pomocą testu CADbench porównana z szybkością stacji TD-3. Z artykułu tego wynika dla Intergraphu kilka pozytywnych wniosków.

Po pierwsze, cieszymy się z potwierdzonej tym artykułem opinii, że nasze stacje robocze, wykorzystujące procesor Pentium, są standardem, do którego porównuje się inne komputery do zastosowań CAD/CAM/CAE.

Po wtóre miło nam, że opracowany w Intergraphie test działania komputerów w środowisku CAD (CADbench) przyjął się jako metoda oceny przydatności tych komputerów dla takich zastosowań.

Pragnąłbym jednak poruszyć kilka spraw, które naszym zdaniem wymagają sprostowania. W artykule porównano komputer polski, który jest taktowany zegarem 100 MHz, z naszą stacją TD-3 taktowaną zegarem 90 MHz. Wydawałoby się więc, że już na samym starcie wszelkie porównania szybkości tych stacji nie bardzo mają sens, ponieważ wydajności obu komputerów powinny różnić się proporcjonalnie do częstotliwości zegara. Na szczęście nie po raz pierwszy okazało się, że nie tylko szybkość zegara ma wpływ na sprawność działania komputera.

I tak oficjalne testy TD-3 z zegarem 90 MHz pokazały, że jego szybkość wg CADbench wynosi 574 (a nie jak podano w artykule 3 COS). Jest więc większa, niż wspomnianego polskiego komputera o szybszym zegarze. Nie jest to dla nas nic dziwnego - za konstrukcją stacji Intergraph stoi wieloletnie doświadczenie firmy, specjalizującej się w oprogramowaniu i sprzęcie CAD/CAM/CAE. Nasze komputery wykorzystują wszystkie najnowocześniejsze udogodnienia, wspomagające i przyspieszające pracę użytkownika CAD, co powoduje nie tylko łatwiejszą i bardziej niezawodną pracę, ale również wyraźnie zwiększoną szybkość działania naszych komputerów, o czym Redakcja mogła się przekonać kiedy testowała naszą stację.

Pragnę również poinformować, że dysponujemy wynikiem testu CADbench dla komputera TD-3, taktowanego zegarem 100 MHz (jest w naszej ofercie również taki komputer i to on powinien być bezpośrednio porównywany ze stacją produkcji polskiej). Test ten dla stacji TD-3 dał wynik 655 (przypominam, że analogiczny test dla stacji produkcji polskiej dał wynik 558; oczywiście większy wynik oznacza szybszy komputer) - jak widać, nasza stacja TD-3 nie wypada tutaj źle.

Pragnę również nadmienić, że komputer TD-3 nadaje się nie tylko dla zastosowań, wykorzystujących oprogramowanie MicroStation.

Został on uznany za najlepszy przez poświęcony AutoCAD-owi miesięcznik CADENCE. Każdy komputer TD-3, wyposażony w system operacyjny DOS, jest oferowany wraz z programem SoftEngine 3. Program ten daje użytkownikom AutoCAD-a wiele dodatkowych możliwości (nowe funkcje, dodatkowe pozycje w menu) oraz wielokrotnie przyśpiesza działanie AutoCAD-a.

Komputer TD-3 wraz z SoftEngine 3 był prezentowany w stoisku Intergrapha podczas ostatnich targów komputerowych Infosystem w Poznaniu.

Na zakończenie pragnę podać kilka danych technicznych stacji TD-3 produkcji Intergraph: procesor Pentium 90 MHz lub Pentium 100 MHz, 512 kB cache, pamięć 16 MB, 32 MB lub 64 MB (rozszerzalna do 256 MB), akcelerator graficzny G91 (Weitek P9100), monitory 17", 20", 21", 27" (dostępna jest także opcja dwumonitorowa), dysk twardy 540 MB, 1 GB lub 2 GB (FAST SCSI-2), wbudowany Ethernet, CDROM, system DOS/Windows lub Windows NT 3.5.

<div align="right">Jarosław Jaromiński</div>

Intergraph Computer Systems transakcji, bezpieczeństwo danych, współpracę aplikacji, zarządzanie podsystemami wejścia/wyjścia itd.

IBM nie zaniedbał także dostarczenia standardowych narzędzi systemowych Unixa - kompilator C/C++, edytory, debugger. Aby zwiększyć możliwości współpracy systemu z innymi komputerami w środowisku przetwarzania rozproszonego, w nowym MVS zrealizowano obiektowy model komunikacji SOM (System Object Model), zgodny z wymaganiami grupy Object Management Group, zapisanymi w specyfikacji CORBA (Common Object Request Broker Architecture), definiującej zasady współpracy obiektów. SOM zrealizowany jest zresztą w IBM-owskich systemach operacyjnych OS/2 i AIX.

Integracja rozszerzonych usług sieciowych LANres (LAN Resource and Extensions Services) pozwala na wykorzystywanie komputerów z systemem MVS jako "superserwerów" sieci Novell: klienci sieci Novell mogą sięgać do zasobów mainframa. Open System Adapter (OSA) jest sprzętowym rozszerzeniem kanałów wejścia/wyjścia komputerów IBM ES/9000, pozwalającym na dołączenie do 80 segmentów sieci Ethernet lub Token Ring do jednego komputera ES/9000. W systemie MVS zrealizowano do ich obsługi kompletny IBM-owski sieciowy system operacyjny LAN Server.

Sukces MVS i ES/9000 jako superserwera sieci lokalnych i serwera aplikacji Unix zależy jednak w głównej mierze od dostępności aplikacji unixowych na ten komputer. IBM zachęca producentów oprogramowania do przenoszenia aplikacji, proponując m.in. bezpłatny dostęp do centrum testowania oprogramowania w Stuttgarcie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200