Ośmiordzeniowy procesor Sparc64

Fujitsu pracuje nad ośmiordzeniową wersją procesora Sparc64, który będzie w przyszłości instalowany w serwerach linii Sparc Enterprise Servers, produkowanych i rozwijanych wspólnie przez firmy Fujitsu i Sun.

Informację taką podał kilka dni temu Takumi Maruyama z firmy Fujitsu w Palo Alto (Kalifornia) na konferencji Hot Chips, nie ujawniając jednak więcej szczegółów technicznych dotyczących tego produktu, ani nie precyzując dokładnej daty wprowadzenia procesora na rynek.

Ośmiordzeniowy układ zastąpi czterordzeniowy procesor Sparc64 VII, instalowany w serwerach firm Sun i Fujitsu (pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Solaris 10) od trzech miesięcy. Serwery linii Sparc Enterprise Servers są wspólnym dzieckiem obu firm, jednak każda z nich sprzedaje je oddzielnie.

Zobacz również:

  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI
  • 2024 – czego spodziewać się od technologii?

Fujitsu nadał ośmiordzeniowemu procesorowi Sparc roboczą nazwę Venus. Układ jest produkowany przy użyciu technologii 45 nm (w przypadku czterordzeniowego procesora Sparc64 VII firma stosuje technologię 65 nm), zawiera kontroler pamięci i przetwarza dane z szybkością 128 Gflopów.

Ośmiordzeniowy procesor Sparc będzie również instalowany w serwerach produkowanych przez firmę Sun, która ma pewne kłopoty z uruchomieniem produkcji swojego procesora Rock. Firma ujawniła ostatnio, że układ ten (zawierający 16 rdzeni) pojawi się w jej ofercie w drugiej połowie 2009 roku, czyli blisko 12 miesięcy później niż to pierwotnie zapowiadano.

Rock będzie wspierać wiele zaawansowanych technologii (w takich obszarach jak równoległe przetwarzanie danych czy pre-fetching) i będzie w stanie adresować duże pule pamięci. Dlatego Sun zapowiada, że oparte na tych układach serwery będą w stanie obsługiwać bardzo szybko nawet największe bazy danych i ważne aplikacje biznesowe. Szkopuł w tym, że pierwsze serwery oparte na tym procesorze ujrzą światło dzienne prawdopodobnie dopiero pod koniec 2009 albo na początku 2010 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200