Ośmiordzeniowe procesory w serwerach

Na trwającej właśnie konferencji Hot Chips (Uniwersytet Stanford, USA) najwięksi producenci procesorów prezentują swoje osiągnięcia i omawiają koncepcje przyszłych, wysokowydajnych układów scalonych. Wiele miejsca podczas tegorocznej edycji imprezy poświęca się ośmiordzeniowym procesorom, dedykowanym głównie do zastosowań serwerowych.

Czasy, w których dostawcy procesorów konkurowali ze sobą poprzez opracowywanie układów o coraz większej szybkości taktowania zegara odchodzą w zapomnienie. Troska o optymalny pobór mocy i minimalizację wydzielanego ciepła powoduje, że producenci koncentrują wysiłki na projektowaniu jednostek wielordzeniowych. W trakcie konferencji Hot Chips (23-25 sierpnia) swoje najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie prezentują m.in.: IBM, Intel, Fujitsu i AMD.

Dominującym tematem konferencji są procesory ośmiordzeniowe, przeznaczone do stosowania w wydajnych serwerach. Szczegółowe dane techniczne układu Power7 przedstawią specjaliści z IBM. Power7 jest następcą procesora Power6, prace nad nim trwają od trzech lat. Nowy procesor ma być ponad dwukrotnie szybszy od swojego poprzednika, a do sprzedaży ma trafić w pierwszej połowie przyszłego roku. Układ będzie produkowany w technologii 45 nm, z wykorzystaniem czterech, sześciu lub ośmiu rdzeni. IBM deklaruje, iż Power7 będzie można zainstalować w obecnie działających serwerach Power 570 i Power 595.

Podczas Hot Chips, inżynierowie z Fujitsu omówią swoje plany dotyczące rozbudowy procesora Sparc64 (do ośmiu rdzeni). Czterordzeniowa wersja tego układu miała premierę w lipcu ubiegłego roku i już wtedy Fujitsu przedstawiło zarys koncepcji nowego układu o nazwie kodowej Venus. Obecnie chcą przybliżyć dane techniczne ośmiordzeniowej wersji Sparc64, który w uboższym wydaniu jest instalowany w serwerach Fujitsu i Sun Microsystems.

Ciekawą prezentację przygotowali specjaliści z Advanced Micro Devices. Procesor Magny-Cours (na cześć francuskiego toru wyścigowego) ma aż dwanaście rdzeni (dwa procesory sześciordzeniowe, połączone łączem Hyper Transport i pracujące, jako całość), z których każdy może obsługiwać jeden wątek. Magny-Cours, którego premierę zaplanowano na początek 2010 r., ma być instalowany przede wszystkim w wydajnych serwerach kasetowych (blade).

Wzmocniony procesor Nehalem-EX zaprezentuje firma Intel. Układ ma mieć osiem rdzeni, mogących realizować jednocześnie po dwa wątki (każdy z nich). Procesor ma trafić do sprzedaży w pierwszej połowie przyszłego roku. Nie będzie natomiast żadnych nowych danych odnośnie jednostki Tukwila (czterordzeniowy następna Intel Itanium), której premierę odkładano już kilka razy. Oczekuje się jednak, że procesor pojawi się na rynku w przyszłym roku.

Wielkim nieobecnym będzie również szesnastordzeniowy układ Sun Rock. W ubiegłym roku zapowiadano, iż pojawi się on w sprzedaży pod koniec 2009 r. Obecnie termin ten został anulowany, a inżynierowie Sun-a omówią na Hot Chips trzecią już generację wielowątkowego procesora Niagara, który będzie następcą układu Ultrasparc T2 (Niagara 2).

Oprócz czysto sprzętowej dyskusji uczestnicy Hot Chips wymienią także poglądy na temat gotowości aplikacji do obsługi wielordzeniowych procesorów. Według danych zebranych przez IDC i firmę Gartner na rynku praktycznie nie ma oprogramowania mogącego wykorzystać więcej niż cztery rdzenie (w jednym procesorze). Sytuację mogą poprawić producenci aplikacji do wirtualizacji zasobów (np. VMware), którzy najszybciej doceniają zalety wielowątkowych i wielordzeniowych procesorów. Pole do popisu mają także dostawcy aplikacji wspierających projektowanie i grafikę (2D, 3D) - podczas Hot Chips wystąpi m.in. szef firmy Nvidia, która aktywnie wspiera technologie łączenia wydajności CPU i GPU (układ graficzny).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200