Osiem ofert w przetargu na Ogólnopolski Cyfrowy System Łączności Radiowej

Centrum Projektów Informatycznych MSWiA otwarło koperty w przetargu ograniczonym na OCSŁR. Nie obyło się bez niespodzianek.

Alcatel-Lucent wybrał na partnera włoską firmę Selex Communication, która u nas pracowała m.in. dla Straży Granicznej. Wielki francuski koncern przemysłu obronnego Thales postawił na polską spółkę-córkę i z nią zawiązał konsorcjum. Ofertę złożyło również konsorcjum w składzie: Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, IABG (Niemcy) - zajmująca się różnymi aspektami bezpieczeństwa oraz SAIC - amerykański integrator, specjalizujący się w przedsięwzięciach na rzecz poprawy bezpieczeństwa infrastruktury. Ta oferta wzbudziła największe zaskoczenie. Wasko SA zdecydowało się na samodzielny start, podobnie jak Siemens. Motorola Polska połączyła siły ze swoimi spółkami w Polsce i w Niemczech. Natomiast EADS Defence & Security zaprosił do współpracy ATM. Wreszcie do przetargu przystąpiło Asseco Poland z dwoma mniejszymi spółkami Texel i Safeguard.

Teraz Komisja Przetargowa musi się zapoznać z ofertami i ogłosić, które pięć ofert kwalifikuje się do następnego etapu przetargu ograniczonego. Wówczas dowiemy się, ile żądają oferenci za zbudowanie OCSŁR. Notabene Polska jako ostatnia w Europie ogłosiła przetarg na budowę systemu cyfrowej radiowej łączności dla służb porządkowych i ratowniczych. To ostatni moment, aby zdążyć z budową systemu, bez którego nie da się bezpiecznie zorganizować EURO 2012.

Ogłoszony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przetarg został podzielony na kilka etapów. W pierwszym przewiduje się budowę nowej sieci radiowej w ciągu trzech lat w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście, aglomeracji śląskiej oraz ich okolicach.

Można się spodziewać, że oferenci będą proponować ewolucyjny rozwój technologiczny systemu w trakcie budowy i przyszłego wdrażania. Zaczynając późno, kiedy wypracowano wiele nowych standardów dla systemu TETRA (de facto to o niego chodzi), z pozycji światowego marudera, moglibyśmy się stać liderem. Nie narzucono wreszcie z góry, przynajmniej w tej fazie, modelu biznesowego przedsięwzięcia. Będzie to zapewne również przedmiotem negocjacji w drugiej fazie przetargu, do której zostanie dopuszczonych nie więcej niż pięciu oferentów.

W ocenie ofert premiowane będzie również doświadczenie w budowie systemów radiowych dla dużych imprez sportowych. To bezpośrednie nawiązanie do Euro 2012, ale pokazuje też, że tego rodzaju projekty należą do szczególnych przedsięwzięć, ponieważ wymagane jest współdziałanie wielu rodzajów służb porządkowych i ratowniczych, zaś systemy mogą się sprawdzić technicznie w warunkach dużych przeciążeń ruchu. Zabezpieczenie wielkich imprez masowych jest też okazją do przetestowania i wdrożenia nowoczesnych aplikacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200