Osiem elektrowni, jeden system ERP

Każda elektrownia rozlicza się samodzielnie. Konsolidacja danych księgowych dla całego koncernu jest prowadzona przy użyciu odpowiednich formatek i raportów "przekrojowych", dostępnych tylko dla wybranych użytkowników z centrali.

Wszystkie elektrownie działają na jednej bazie Oracle'a zlokalizowanej na serwerze w centrali. Łączą się z nią za pośrednictwem sieci WAN zbudowanej w technologii ATM. Jako serwer zastosowano klaster HACMP dwóch maszyn IBM z serii RS/6000. Centralny węzeł sieci znajduje się w Katowicach. Każda z elektrowni dysponuje łączem o przepustowości co najmniej 2 Mb/s do węzła centralnego, który z centralą PKE łączy siedem kanałów o przepustowości 2 Mb/s każdy.

Na inne rozwiązanie zdecydowano się w przypadku modułów IFS Dystrybucja i IFS Remonty. Będą one funkcjonowały na wspólnym serwerze dla pięciu elektrowni, a pozostałych trzech - lokalnie. "O takim rozwiązaniu zadecydowało kilka kwestii. Po pierwsze, chcieliśmy wykorzystać serwery już działające w elektrowniach. Po drugie, obawialiśmy się przeciążenia sieci WAN" - mówi Piotr Tudzierz. W przypadku systemu finansowo-księgowego liczba użytkowników nie jest duża - średnio ok. 30 osób w każdej elektrowni (wyjątkiem jest Jaworzno III, gdzie korzysta z niego ponad 70 osób). Z systemów gospodarki magazynowej i remontowej korzysta natomiast znacznie więcej użytkowników. "Tylko w Jaworznie będzie to ok. 600 użytkowników. W Łaziskach ok. 400, a w Sierszy ok. 200. To mogłoby być zabójcze dla sieci WAN. Tym bardziej że chcemy, by korzystały z niej także inne aplikacje" - dodaje szef informatyki. Transfer większości danych z trzech elektrowni do serwera centralnego będzie się odbywał nocą.

Plan roczny

Choć nie przygotowano jeszcze szczegółowego harmonogramu, to wiadomo już, że wdrożenie ma przebiegać sekwencyjnie. Najpierw zostanie przeprowadzone w Elektrociepłowni Katowice, gdzie występują problemy z konserwacją starego systemu magazynowego. "Chcemy wykonać modelowe wdrożenie, rozpoznać potencjalne problemy i przygotować się na ich rozwiązanie. Zajmie nam to ok. trzech miesięcy" - opowiada Piotr Tudzierz. W następnej kolejności wdrożenie obejmie trzy najmniejsze jednostki należące do Południowego Koncernu (Blachownia, Halemba i Bielsko-Biała), a później w elektrowni Łagisza. W tym okresie również zostanie dokonane uaktualnienie użytkowanych w Jaworznie, Łaziskach i Sierszy systemów IFS do wersji 2002 (obecnie jest wykorzystywana wersja 2000).

Stan informatyzacji sektora energetycznego w Polsce jest bardzo zróżnicowany. Niektóre zakłady planują uruchomienie zaawansowanych hurtowni danych, w innych informatyka jest skoncentrowana na Programie Płatnik, wspomagana przestarzałymi aplikacjami finansowo-księgowymi i raportami tworzonymi ręcznie w Excelu. Tymczasem, jak podnoszą eksperci z tego sektora, kompleksowa informatyzacja przedsiębiorstw energetycznych ma być jednym z warunków ich utrzymania się na rynku. Rząd wciąż pracuje nad strategią dla sektora energetycznego.

Wytwarzaniem energii zajmują się 22 przedsiębiorstwa: cztery duże elektrownie (Bełchatów, Kozienice, Turów i Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin), jedenaście średniej wielkości i siedem małych (w tym cztery elektrownie wodne).

W elektrowniach Bełchatów i Ostrołęka oraz tych wchodzących w skład PKE działają systemy IFS. W zespole Pątnów-Adamów-Konin uruchomiono właśnie system SAP. Elektrownie Kozienice i Wybrzeże są w trakcie wyboru systemu. W Elektrowni Dolna Odra dopiero trwają przygotowania do wyboru.

Ze względu na planowaną konsolidację w kilku przedsiębiorstwach wstrzymano prace związane z wdrożeniami do czasu podjęcia ostatecznych decyzji organizacyjnych. W skład grupy o nazwie BOT (Bełchatów-Opole-Turów) miałyby wejść elektrownie: Bełchatów, Turów, Opole oraz kopalnie Bełchatów i Turów.

Przesyłaniem energii zajmują się Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które wdrażają rozwiązania SAP.

W obszarze dystrybucji energii elektrycznej działają obecnie 33 zakłady energetyczne. Zgodnie z programem ogłoszonym w połowie ub.r. przez Ministerstwo Skarbu, ma być powołanych sześć koncernów dystrybucyjnych: G-8 (Koszalin, Słupsk, Gdańsk, Elbląg, Olsztyn, Toruń, Płock i Kalisz), P-5 (Poznań, Szczecin, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra), W-6 (Wrocław, Opole, Częstochowa, Legnica, Jelenia Góra i Wałbrzych), K-4 (Kraków, Będzin, Bielsko-Biała i Tarnów), L-4 (Lublin, Zamość, Rzeszów i Skarżysko-Kamienna), Ł-4 (Łódź, Łódź-Teren, Warszawa-Teren i Białystok).

Dziewięć zakładów energetycznych zakupiło systemy ERP (głównie SAP, w jednym przypadku Oracle'a). W związku z oddzieleniem roli dostawcy od sprzedawcy energii zakłady energetyczne spowolniły procesy inwestycyjne w IT, ograniczając je do obszarów niezbędnych do prowadzenia działalności w ich dzisiejszym kształcie (systemy billingowe). Mimo to w roku 2003 można się spodziewać ogłoszenia kilku przetargów, m.in. w ZE Jelenia Góra.


TOP 200