Oryginalny sposób promowania nowej kryptowaluty

Grupa informatyków pracująca nad nową kryptowalutą zamierza przyspieszyć jej wdrażanie, sięgając po jedną ze znanych technologii biometrycznych. Chce przez najbliższe dwa lata zeskanować tęczówki dwóch miliardów osób, obiecując im za to gratyfikację.

Źródło: Worldcoin

Twórcy kryptowaluty Worldcoin są gotowi przekazać każdej osobie, która zgodzi się na zeskanowania tęczówki oka, niewielką premię w postaci kryptowaluty Worldcoin. Nastąpi to jednak w momencie uruchomienia projektu na początku przyszłego roku. Chociaż grupa działa zaledwie kilka tygodni, udało jej się pozyskać w ten sposób skany tęczówek oka ponad 100 tys. osób zamieszkujących kraje na całym świecie.

Tęczówkę skanuje zaprojektowane przez informatyków urządzenie o wielkości piłki do koszykówki, któremu nadali nazwę Orb. Skaner – wyglądające jak srebrna kula - rejestruje obraz tęczówki i jest w stanie sprawdzić, czy ma rzeczywiście do czynienia z fizyczną osobą, a nie grafiką. Ustala też, czy dana osoba nie zarejestrowała się już wcześniej.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • Jaka jest przyszłość cyfrowej waluty?

Grupa informatyków stojąca za tym projektem zebrała już do tej pory 25 mln dolarów i analitycy szacują, że jego wartość rynkowa sięga obecnie kwoty jednego miliarda USD. Jak wyjaśniają twórcy tego nowatorskiego projektu, zdecydowali się na przeskanowanie tęczówki, ponieważ zawiera ona znacznie więcej informacji niż na przykład odcisk palca.

W zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju, dolna granica wieku osób skanujących oko to 16 lub 18 lat. Obecnie skanery działają w 12 krajach na czterech kontynentach. Po zeskanowaniu tęczówki, użytkownik korzysta z unikalnego kodu uprawniającego go do odebrania darmowych tokenów cyfrowych, które będą dystrybuowane za pośrednictwem aplikacji portfela generowanej przez aplikację Worldcoin.

Zespół chce w najbliższej przyszłości zacząć dystrybuować ponad 4 tys. kulistych skanerów miesięcznie, czyli 50 tys. rocznie. Skanery zostały zaprojektowane przez byłego pracownika Apple, Thomasa Meyerhoffera. Zapewnia on, że skaner gwarantuje użytkownikom bezpieczeństwo. Po zeskanowaniu obojga oczu system konwertuje obraz tęczówki na kod numeryczny, który następnie zostanie usunięty, aby chronić prywatność osoby.

Ci wszyscy, którzy będą chcieli kupić nową kryptowalutę, wtedy gdy pojawi się ona oficjalnie na platformie Ethereum, będą mogą to zrobić nawet bez skanowania tęczówki, ale nie dostaną jej darmowej części.

Na razie nie wiadomo, jak duża będzie premia wypłacana osobom, które zeskanowały oczy. Mówi się, że będzie to kwota od 20 do 100 USD, co będzie zależeć od tego, kiedy dana osoba zarejestrowała się. Twórcy Worldcoin zamierzają rzucić na rynek 10 mld tokenów, z czego 80% będzie przeznaczonych dla użytkowników, 10% dla inwestorów, a 10% dla deweloperów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200