Orlen Vitay, czyli stacja paliw może mieć sklep online

Orlen Vitay to e-sklep polskiego koncernu naftowego Orlen S.A. Jest połączony z programem Vitay, ale możemy zrobić w nim zakupy również bez punktów zbieranych na stacjach paliw.

Orlen Vitay / Fot. Materiały własne

Orlen Vitay / Fot. Materiały własne

Orlen prowadzi swój program Vitay, zapewniając klientom rabaty na paliwo, darmowe kawy czy hot-dogi. Oprócz tego punkty możemy wykorzystywać do rabatowania produktów w Orlen Vitay - sklepie internetowym.

Sprawdź: MahJong

Zobacz również:

  • Polska liderem handlu cyfrowego - raport McKinsey

Asortyment sklepu ciągle jest dość ograniczony w porównaniu do największych sieci online, ale stale się powiększa. Orlen, ze względu na wysokie marże oraz powiązania ze skarbem państwa jest nie tylko monopolistą, ale też po prostu bardzo zyskowym biznesem. To sprawia, że spółka stale rozszerza działalność na nowe sektory, a e-commere w postaci Orlen Vitay to jedna z takich aktywności.

Orlen Vitay nie przywita niskimi cenami

Orlen Vitay ma popularne kategorie produktowe, np. w elektronice znajdziemy smartfony, laptopy, telewizory i wiele innych. Do tego jest sprzęt AGD, sport, moda i turystyka, czy motoryzacja oraz dom i ogród. Wybór jest jednak ograniczony. Dla przykładu w kategorii "komputery" są tylko trzy modele Apple'a, natomiast "laptopy" zawierają mniej więcej 25-30 modeli. Inne sklepy mają zdecydowanie szerszy wybór.

Zobacz: Ładowarka do iPhone'a

Co do cen, Vitay zdecydowanie nie ma najniższych cen na rynku. To sprawia, że trudno nam sobie wyobrazić sensowność tego biznesu - w dobie tak silnej konkurencji mało kto będzie chciał tutaj robić zakupy. Platforma przypomina nam np. serwis "bankujesz - kupujesz" banku ING, który działał na podobnej zasadzie. Klient zbierał punkty, które później mógł wymieniać na produkty w sklepie, albo wykorzystywać je do rabatowania. Marże były jednak na tyle wysokie, że same zakupy i tak były mało opłacalne. Tutaj jest podobnie. Przykład: tablet Lenovo 10,1" 64 GB z Androidem kosztuje w Media Markt, Avans, Sferis i RTV Euro AGD ok. 750 zł, podczas gdy Orlen Vitay ma go za 920 zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200