Orion: sieć w pakiecie

Podczas odbywającej się w San Francisco konferencji Sun Microsystems zaprezentował kolejne nowości serwerowe oraz linuksowy pakiet JDS. Firma ujawniła jednocześnie więcej szczegółów na temat projektu Orion.

Ofertę sprzętową koncernu poszerzyły dwa nowe serwery dla grup roboczych – Fire V250 i V440 – wyposażone w procesory UltraSparc IIIi. Pierwszy z nich, obsługujący do 2 procesorów, 16 GB RAM i 8 dysków SCSI, to następca serwera Enterprise 250. Przeznaczony do montowania w szafach model model V440 dostępny jest w konfiguracji dwu- lub czteroprocesorowej i umożliwia obsługę czterech wewnętrznych dysków Ultra4 SCSI oraz 32 GB pamięci operacyjnej. Serwer ten jest mniej wydajną, ale tańszą wersją modelu V480, opartego na procesorach SPARC IIICu.

Ostatnio większe zainteresowanie budzi jednak oferta Sun Microsystems w zakresie oprogramowania. Podczas konferencji Sun Network firma przedstawiła założenia nowego modelu licencyjnego, który obejmie pakiet Java Enterprise System. (dotychczas znany jako Orion). W jego skład wchodzą wszystkie aplikacje tworzące architekturę SunONE - serwer aplikacji (Java System Application Server 7), WWW, poczty elektronicznej, pracy grupowej, narzędzia z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania tożsamością. Klienci nie będą płacić za poszczególne części składowe Java Enterprise System. Za taki zintegrowany pakiet Sun zamierza pobierać roczną opłatę w wysokości ok. 100 USD, przemnożona przez liczbę pracowników danego przedsiębiorstwa. (nie użytkowników systemu). Cena obejmuje również usługi wsparcia technicznego i kwartalne uaktualnienia oprogramowania. Jest to więc pewien wariant abonamentowych opłat za oprogramowanie. Sun nie wycofuje jednak tradycyjnego systemu licencjonowania. Klienci wciąż będą mogli kupować produkty firmy na dotychczasowych zasadach. Rynkowa premiera Java Enterprise System ma nastąpić w listopadzie br. Trudno jest na razie oceniać potencjalne zainteresowanie nową ofertą Suna. W Polsce pakiet Java Enterprise System raczej nie przyczyni się do dynamicznego wzrostu sprzedaży oprogramowania firmy.

Zobacz również:

Mad Hatter czyli stacja z Linuksem

Kolejna z zapowiadanych premier Suna to Mad Hatter – kompletny linuksowy pakiet desktopowy, który obecnie został przemianowany na Java Desktop System. (JDS). Zawiera on środowisko GNOME 2.2, przeglądarkę Mozilla 1.4, pakiet biurowy StarOffice 7.0, pakiet Evolution 1.4, platformę Java 2 Standard Edition oraz sam system Linux dostarczony przez SuSE. JDS będzie można użytkować z inną dystrybucja Linuksa, ale już bez usług wsparcia technicznego. Sun chce oferować Java Desktop System w tym samym modelu licencyjnym co pakiet Java Enterprise System. Jak na razie JDS nie będzie preinstalowany na komputerach. Przedstawiciele Sun Microsystems utrzymują jednak, że firma wciąż prowadzi rozmowy z wybranymi producentami PC.


×