Origami – medyczny robot działający wewnątrz ciała pacjenta

Brzmi to może jak science fiction, ale naukowcy z trzech instytucji naukowych - MIT, University of Sheffield (Anglia) i Tokyo Institute of Technology - zbudowali miniaturowego robota, który potrafi działać wewnątrz ludzkiego ciała.

To robot medyczny, który po połknięciu może np. przyjrzeć się naszemu żołądkowi i razie potrzeby zoperować go. Robot umieszczony jest w specjalnej kapsułce, która po połknięciu rozpuszcza się uwalniając go. Robot nie bez powodu nosi nazwę Origami, gdyż jest składany. Właśnie dlatego jest tak mały, że pacjent może bez problemu połknąć kapsułkę razem z umieszczonym w niej robotem. Gdy robot pozbędzie się kapsułki rozkłada się i przystępuje do działania.

Robot został na razie przetestowany na sztucznym żołądku wykonanym ze specjalnej gumy, który działa tak jak prawdziwy żołądek. Chodzi tu o mechanikę związaną z procesem przełykania pokarmów.

Zobacz również:

  • Wkrótce premiera humanoidalnego robota firmy Tesla
  • Po raz pierwszy sztuczna inteligencja diagnozuje epilepsję
Origami – medyczny robot działający wewnątrz ciała pacjenta

Roboty od dobrych kilku lat pomagają chirurgom wykonywać operacje, ale są to urządzenia działające w klasyczny sposób, czyli działające na zewnątrz ciała pacjenta. Tym razem mamy do czynienia z robotem, które wnika w ciało pacjenta i tam jest w stanie podjąć różnego rodzaju działania.

Naukowcy informuj, że robot porusza się po ścianie żołądka wykonując ruchy, którym nadano roboczą nazwę "stick-slip". Oznacza to, że robot na przemian przyczepia się do ściany, a następnie korzystając ze specjalnego mechanizmu prześlizguje się po ścianie do następnego punktu, powtarzając te sekwencję do momentu, w którym dotrze do celu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200