Orange może stracić częstotliwość

Urząd Komunikacji Elektronicznej chce odebrać Orange część pasma radiowego, na której pracuje sieć NMT, bo uważa, że co najmniej jedna trzecia tego zakresu jest operatorowi zbędna, a mogłaby być wykorzystana do świadczenia usług bezprzewodowego dostępu do Internetu - pisze Rzeczpospolita.

Centertel twierdzi jednak, że z sieci NMT wciąż korzysta ok. tysiąca abonentów systemu komórkowego i ponad 180 tys. abonentów usług stacjonarnych, do których Telekomunikacja Polska, jego właściciel, nie mogłaby dotrzeć zwykłą siecią przewodową. Operator uważa, że potrzebuje całego zakresu i ma prawo użytkowania go do 2015 r. W odpowiedzi na zastrzeżenia urzędu Centertel przedstawił wstępny plan budowy sieci CDMA na terenach wiejskich. Operator uruchomiłby je w drugiej połowie przyszłego roku. Nie wiadomo jednak, czy ten projekt zadowoli UKE.

Dziennik zapowiada, że kontrola UKE czeka również innych operatorów, którzy choć dostali częstotliwości WiMAX, zwlekają z budową sieci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200