Orange dostawcą radiowego Internetu

Orange chciałby zaoferować w całej Polsce usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu z przepustowością 0,5-1,0 Mb/s. Usługa dostępowa miałaby być zrealizowana na bazie sieci CDMA przy wykorzystaniu pasma 450 MHz.

Pasmo 450 MHz zostało przyznane PTK Centertel pierwotnie jeszcze na początku lat 90. na potrzeby uruchomienia analogowej sieci komórkowej (obecnie wykorzystywanej do podłączenia do telefonów stacjonarnych abonentów na terenach wiejskich). Wielkość potrzebnych inwestycji mogłaby sięgnąć 500 mln zł.

Zgodę na tę inwestycję musi jednak wcześniej wydać Urząd Komunikacji Elektronicznej, który niedawno zagroził Orange odebraniem tego pasma częstotliwości z uwagi na - zdaniem urzędu - jej obecne nieoptymalne wykorzystanie. Jeśli Orange uzyska pozytywną decyzję dotyczącą wykorzystania częstotliwości 450 MHz, ogólnopolska sieć bezprzewodowego dostępu do Internetu miałaby powstać w ciągu 1,5 do 2 lat. W tym czasie miałaby objąć zasięgiem blisko 100% populacji Polski i mogłaby obsługiwać do 1 mln użytkowników.

"Traktuję ten projekt jako priorytetowy" - mówi Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200