Oracle wabi użytkowników MS SQL Server

Koncern Oracle udostępnił narzędzie, ułatwiające przenoszenie danych z bazy danych SQL Server Microsoftu do MySQL. Firma chce w ten sposób zachęcić użytkowników produktu konkurencji do migracji do jej rozwiązań - Oracle przekonuje, że taka operacja jest łatwa do przeprowadzenia i przynosi bardzo konkretne korzyści.

Narzędzie do przenoszenia danych zostało wbudowane w konsolę administracyjną MySQL Workbench - pozwala ono na łatwe dostosowanie aplikacji napisanych dla SQL Servera do specyfiki MySQL.

Oracle udostępnił również udoskonaloną wersję instalatora MySQL dla środowiska Windows oraz nowe wydanie narzędzia MySQL Notifier for Windows (umożliwia ono administratorom i programistom łatwe monitorowanie instancji MySQL z poziomu interfejsu zbliżonego do Microsoft SQL Server). Ostatnią nowością jest rozszerzenie, dzięki któremu użytkownicy, którzy do tej pory nie pracowali z MySQL, mogą w łatwy sposób pracować na danych z MySQL w programie MS Excel.

Zobacz również:

Jak widać, Oracle ma plan - koncern zamierza aktywnie przekonywać użytkowników rozwiązań Microsoftu do migracji do MySQL. Jego przedstawiciele przekonują, że taka zmiana może przynieść konkretne korzyści finansowe - według nich łączne koszty użytkowania (TCO) MySQL mogą być nawet o 90% niższe niż w przypadku SQL Server 2012. Warto jednak odnotować, że wyliczenia te oparto na standardowych cennikach Microsoftu - a w przypadku umów korporacyjnych firmy mogą liczyć na indywidualne negocjowanie cen produktów koncernu z Redmond.

Specjaliści na razie do inicjatywy Oracle'a podchodzą raczej ostrożnie - "Nie jestem pewien, czy ta taktyka może okazać się skuteczna. Jest wielu użytkowników SQL Server na Windows, u których MySQL na Linuksie sprawdziłby się równie dobrze. Obawiam się jednak, że w większości przypadków korzyści wynikające ze zmiany nie zrekompensują użytkownikom ewentualnych problemów związanych z migracją" - skomentował Curt Monash, szef firmy analitycznej Monash Research, specjalizującej się w rynku baz danych.

Przedstawiciele Oracle zapowiedzi, że nowe narzędzia MySQL zostaną szerzej zaprezentowane i omówione na wrześniowej konferencji MySQL Connect.


TOP 200