Oracle uspokaja – kolejne wersje oprogramowania Java 7 będą zgodne z Windows XP

Oracle rozwiewa obawy związane z faktem, że w Sieci pojawiły się spekulacje mówiące o tym, iż kolejny update bezpieczeństwa oprogramowania Java 7 (jak i wszystkie następne) nie będzie kompatybilny z systemem Windows XP. Firma zapewnia, że nie jest to prawda i wszystkie wersje oprogramowania Java, które pojawiły się zanim Microsoft ogłosił, że nie będzie już wspierać systemu Windows XP, będą w dającej się przewidzieć przyszłości obsługiwać ten system.

Oracle informuje, że najbliższy update oprogramowania Java 7 pojawi się w połowie lipca i zlikwiduje ok. 20 dziur, które umożliwiały włamywaczom zagnieżdżać zdalnie na atakowanych systemach malware. Niektóre z tych dziur są bardzo groźne, gdyż uzyskały w skali Common Vulnerability Scoring System najwyższą z możliwych not, czyli 10.0.

Gdy Microsoft ogłosił, że przestaje wspierać system Windows XP, Oracle wydał wkrótce potem oświadczenie mówiące, że nie będzie również wspierać tego systemu, a użytkownicy mogą dalej instalować kolejne wersje oprogramowania Java 7 na swoich komputerach, ale na swoje własne ryzyko. Wiele osób sądziło wtedy, że Oracle nie będzie dbać o to, aby kolejne wersje oprogramowania Java 7 były zgodne z systemem XP. Jak widać, było to zła interpretacja i obawy użytkowników systemów Windows XP zostały tym samym rozwiane.

Zobacz również:

Warto jednak pamiętać, że w przypadku oprogramowania Java 8 sytuacja jest zgoła inna. Oprogramowanie to nie wspiera oficjalnie systemu Windows XP i nie może być instalowane na takich systemach automatycznie. Jest to możliwe, ale wymaga za każdym ręcznej interwencji użytkownika takiego systemu. Oracle zastanawia się co prawda, czy zająć się tym tematem, sugerując jednocześnie, że Windows XP odchodzi jednak powoli do przeszłości gra nie jest warta świeczki.


TOP 200