Oracle uruchamia własną platformę cloud computing

Chmura w wydaniu Oracle ma pozwalać na swobodne korzystanie z oprogramowania biznesowego, możliwości bazy danych Oracle bez konieczności posiadania własnej infrastruktury sprzętowej. Możliwa ma być też nieograniczona migracja zainstalowanych aplikacji oraz baz danych na nową platformę oraz w kierunku przeciwnym.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami ostatni dzień tegorocznej konferencji Oracle OpenWorld zdominowały informacje na temat nowej platformy cloud computing - Oracle Public Cloud. Zapowiadane usługi w modelu Platform as a Service mają pozwalać m.in. na korzystanie z oprogramowania Oracle Fusion Applications, a także wcześniejszych linii aplikacji biznesowych Oracle. Za pośrednictwem nowej platformy możliwe ma być również wykorzystywanie środowiska bazodanowego Oracle. Według zapewnień przedstawicieli amerykańskiego koncernu możliwe ma być m.in. bezpośrednie przeniesienie dowolnej bazy danych Oracle na platformę Oracle Public Cloud. Bezproblemowa ma być również migracja w przeciwnym kierunku. Larry Ellison podkreśla, że tego typu działanie może okazać się bardzo przydatne podczas prac rozwojowych. Wykorzystanie platformy Oracle Public Cloud ma tu całkowicie wyeliminować konieczność posiadania własnych środowisk deweloperskich, działających w sposób niezależny od systemów produkcyjnych. "Postrzegamy chmurę nieco inaczej niż nasi konkurenci. Nasze rozwiązanie łączy model platformy usługowej z oprogramowaniem dostarczanym w formie usługi. Kluczowe jest tu jednak, że nasze rozwiązania bazują na powszechnie stosowanych standardach i są w stanie współpracować z usługami chmurowymi innych dostawców" - podkreśla Larry Ellison, dyrektor generalny koncernu Oracle. "Wejście w model cloud computing nie może oznaczać, że nagle zapominamy o wszystkich technologiach informatycznych z ostatnich 20 lat" - dodaje Ellison. Według niego platforma Oracle Public Cloud opiera się na standardach technologicznych takich jak: Java, SQL oraz XML.

Jednocześnie platforma ma gwarantować m.in. łatwą konfigurację, błyskawiczną szybkość replikacji niezbędnych zasobów oraz elastyczność w zakresie dostępnych zasobów. Na platformę Oracle Public Cloud składać ma się także szereg rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa. Dyrektor generalny Oracle krytykował również założenia architektury wieloinstancyjnej, na której bazuje większość dostawców oprogramowania w formie usługi. "Współdzielenie jednej aplikacji przez wielu klientów to model bardzo ryzykowny pod kątem bezpieczeństwa. Wieloinstancyjność była w modzie 15 lat temu. Teraz wszystkie nowoczesne platformy cloud bazują na wirtualizacji. Każdy klient otrzymuje odrębną maszynę wirtualną i własną bazę danych" - uważa Larry Ellison.

Zdaniem dyrektora generalnego Oracle możliwości nowej platformy są dalece bardziej zaawansowane niż rozwiązania konkurentów - z firmą Salesforce na czele. "Platforma Salesforce jest jak samolot, do którego można wsiąść, wlecieć w chmurę, ale już nigdy nie wysiąść" - mówił Larry Ellison podczas konferencji OpenWorld. Tego typu deklaracje wzburzyły przedstawicieli firmy Salesforce. Spór między najwyższymi władzami obu firm dodatkowo zaogniła wcześniejsza decyzja organizatorów konferencji o przesunięciu zmianie terminu i lokalizacji prezentacji firmy Salesforce, która nawiasem mówiąc, jest jednym ze sponsorów OpenWorld 2011. Przedstawiciele Salesforce potraktowali to jako odwołanie wystąpienia. Z kolei władze Oracle twierdzą, że decyzja o zmianie terminu wystąpienia Salesforce byłą podyktowana względami organizacyjnymi oraz imponującą liczbą uczestników tegorocznej konferencji. W sumie konferencję Oracle OpenWorld 2011 odwiedziło ponad 45 tys. osób. Jednak wobec zaistniałej sytuacji władze firmy Salesforce zdecydowały o zorganizowaniu prezentacji w restauracji nieopodal centrum konferencyjnego wynajętego przez koncern Oracle. Podczas wystąpienia Marca Benioffa, dyrektora generalnego Salesforce nie obyło się bez fali krytyki wobec strategii rynkowej Oracle.

Opłaty za korzystanie z usług Oracle Public Cloud będą rozliczane na zasadach miesięcznego abonamentu. Nie ujawniono jednak informacji na temat terminu powszechnej dostępności nowej platformy. Niewykluczone jednak, że nowe usługi Oracle będą dostępne jeszcze w tym roku. W jednym z modeli wdrożeniowych na platformie Oracle Public Cloud bazować ma bowiem pakiet oprogramowania Fusion Applications. Oficjalna premiera, rozwijanego od sześciu lat zestawu aplikacji biznesowych Oracle odbyła się w dniu wczorajszym. Oprogramowanie ma łączyć najlepsze funkcjonalności i cechy systemów takich jak Oracle E-Business Suite, JDEdwars, Siebiel, czy PeopleSoft gwarantując przy tym m.in. możliwość sprawnego działania w modelu hybrydowym, stanowiącym połączenie wdrożenia lokalnego z usługami oferowanymi w modelu cloud. Wedle zapowiedzi nic nie stoi na przeszkodzie, aby część modułów pakietu Fusion była wdrożona w ramach firmowego środowiska informatycznego, a część działała w oparciu o nową platformę Oracle. Integracja takich modułów ma obywać się w sposób niezauważalny dla użytkowników. Dodatkowo, wspierające pracę zespołową funkcje społecznościowe zbudowane na potrzeby pakietu Fusion Applications mają być oferowane niezależnie w ramach środowiska Oracle Social Network.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200