Oracle ujawnia plany dotyczące serwerów Sparc

Oracle opracował 5-letni plan rozwoju serwerów Sparc (produkowanych przez przejętą niedawno przez Oracle firmę Sun), licząc, że zachęci tym użytkowników centrów danych do kupowania tych systemów i inwestowania w nie. Firma potwierdziła też wcześniejsze doniesienie, że rezygnuje z projektowania serwerów x86 opartych na procesorach AMD, decydując się instalować w nich wyłącznie intelowskie procesory.

Producent zapewnia, że w ciągu najbliższych pięciu lat będzie regularnie wprowadzać do swojej oferty kolejne wersje procesora Sparc i oferować coraz wydajniejsze serwery tej platformy. Plan zakłada, że co rok wydajność serwerów Sparc będzie zwiększana co najmniej dwukrotnie. Obecnie mogą one zawierać maks. 32 rdzenie obliczeniowe i 4 TB pamięci systemowej. Firma chce, aby te same parametry wynosiły w 2015 r. odpowiednio: 128 rdzeni obliczeniowych i 64 TB.

Oracle zapowiada też na przyszły rok oprogramowanie Solaris 11 (kolejna wersja flagowego produktu firmy Sun - systemu operacyjnego Solaris). System będzie obsługiwać wiele nowych opcji, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które pozwalają wirtualizować zasoby. Będą to w większości funkcje wykorzystujące firmową technologię Project Crossbow, dzięki której serwery Sparc będą w stanie obsługiwać "dziesiątki terabajtów pamięci i tysiące wątków obliczeniowych".

Zobacz również:

  • AMD prezentuje nowe układy dla tanich laptopów
  • Oracle Fusion Cloud ERP w kwadracie Gartnera

Warto przypomnieć, że Oracle ma obecnie w ofercie dwie rodziny procesorów Sparc - układy Ultrasparc instalowane w serwerach serii T i układy Sparc64 (produkowane przez Fujitsu i instalowane w serwerach serii M). Użytkownicy czują pewien niedosyt, ponieważ Oracle nie podał szczegółowej mapy rozwoju każdej z tych serii, ograniczając się do dość ogólnikowych informacji. Analitycy sądzą jednak, że Oracle postawi na rozwój procesorów Ultrasparc i w dalszej perspektywie będzie je instalować również w serwerach najwyższej klasy - serii M.

Oracle ujawnia plany dotyczące serwerów Sparc

SPARC Enterprise M3000

Jednocześnie Oracle nie chce potwierdzić spekulacji, że planowana na koniec br. premiera procesora Ultrasparc T3 (zawierającego dwa razy więcej rdzeni obliczeniowych niż procesor T2 Plus) zostanie przesunięta na 2011 r. Wszystko jednak wskazuje, że tak właśnie się stanie.

Jeśli chodzi o serwery x86, Oracle zamierza skoncentrować swoją uwagę na niedużych serwerach dedykowanych dla małych i średnich firm, z najwyżej dwoma gniazdami na procesory. W ofercie firmy pojawią się też wydajniejsze serwery x86 z większą liczbą gniazd na procesory i pamięcią systemową, które będą w stanie obsługiwać bardziej wymagające aplikacje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200