Oracle stawia na usługi webowe

Oracle udostępniła najnowszą wersję serwera aplikacyjnego Javy i zaprezentowała wstępną wersję kolejnej generacji swojej bazy danych - Oracle 9i Application Server i Oracle9i Database.

Oracle udostępniła najnowszą wersję serwera aplikacyjnego Javy i zaprezentowała wstępną wersję kolejnej generacji swojej bazy danych. Oracle 9i Application Server i Oracle9i Database mają obsługiwać standardy pozwalające na tworzenie tzw. usług webowych (Web Services). Stały się one także jednym z głównych obszarów działania konkurentów Oracle - IBM i Microsoftu.

Web Services zawierają kawałki kodów wielodostępnych, które mogą być składane w locie z wykorzystaniem: XML i jego wariantów, SOAP (Simple Object Access Protocol), systemu usług katalogowych opartych na specyfikacji UDDI (Universal Description, Discovery and Integration) oraz innych standardów.

Zobacz również:

  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11
  • Aplikacja Inperly Billenium z e-dowodem osobistym

Oracle9i Application Server w wersji 2.0 jest dostępny w edycji deweloperskiej w ośrodku webowym Oracle. Wersja, która ma pojawić się w dostawach na początku 2002 r., ma zawierać ponad 250 nowych mechanizmów. Nowa wersja zawiera kilka kluczowych zmian. Jedną z nich jest wsparcie standardów usług webowych, takich jak rejestr UDDI 2.0.

Inne nowości to: szybsze przetwarzanie XML; prostsza technika uzyskiwania współpracy programów Java w ramach SOAP; wsparcie najnowszych API J2EE (Java 2 Platform Enterprise Edition) w specyfikacji 1.3; pojedyncze uwierzytelnienie - technika pozwalająca użytkownikom na pracę z różnym aplikacjami po jednorazowym logowaniu.

Zapowiedziana na przyszły rok wersja 2 Oracle9i Database (wersja pierwsza pojawiła się w czerwcu br.) będzie zawierać również szereg nowych mechanizmów. Między innymi pozwoli ona na przechowywanie, pobieranie i zarządzanie dokumentów XML w sposób właściwy dla istniejących już typów danych. Nowy mechanizm o nazwie XDB wykorzystuje w tym celu program obiektowo-relacyjnego zarządzania danymi. Istniejące rozwiązania bazodanowe traktują zazwyczaj XML jako duże niezdefiniowane obiekty, które nie mogą być przetwarzane w sposób prosty.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200