Oracle rozwija warszawskie centrum R&D

W Centrum Produkcji Oprogramowania Mobilnego Oracle pracuje już 25 osób, które zajmują się m.in. rozwojem zastosowań technologii RFID. To ponad dwukrotnie więcej niż na początku działalności we wrześniu 2003 r. W ubiegłym tygodniu centrum przeniosło się do własnej siedziby w budynkach Instytutu Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej, z którą Oracle współpracował przy jego tworzeniu.

Większość (70%) pracowników Centrum Produkcji Oprogramowania Mobilnego to studenci ostatnich lat lub absolwenci, którzy ukończyli Politechnikę Warszawską w ciągu ostatnich dwóch lat. Pozostali to specjaliści z 3-8 letnim doświadczeniem, którzy pełnią funkcję kierowników projektów. „Specjaliści w Polsce są bardzo dobrzy. Ich skuteczność jest bliska 100 proc. Często więc powierzamy młodym osobom samodzielne projekty” – mówi Carlo Tarantola, szef warszawskiego Centrum Produkcji Oprogramowania Mobilnego. Jego zdaniem, kolejni pracownicy będą zatrudniani w miarę pojawiających się nowych projektów.

„Pracę centrum można podzielić na specjalistyczne projekty realizowane dla klientów w Europie i zadania na rzecz innych naszych centrów, m.in. w Kalifornii i Bangalore w Indiach. Przykładowo dla firmy Vodafone zrealizowaliśmy projekt związany z połączeniem naszych rozwiązań z systemami obsługującymi serwisy SMS tego operatora. Z kolei dla inżynierów w Kalifornii dokonujemy przeniesienia naszych produktów na inne platformy, w tym Linuxa. Przejmujemy też część prac ośrodka w Indiach, kiedy u nich jest noc. Łatwiej jest też dotrzeć do klientów w Europie z Warszawy niż z Bangalore” – opowiada Carlo Tarantola. „Ważną część naszych działań stanowi również rozwój zastosowań technologii RFID, w tym zaimplementowanie jej w nowej wersji Oracle Application Server” – dodaje.

Zobacz również:

  • Samsung prezentuje własny chip ultra wideband

Decyzja o otwarciu centrum odpowiedzialnego za stworzenie oprogramowania dla urządzeń przenośnych zapadła w styczniu 2003 r. Wybór Polski miał charakter prestiżowy. Oracle chciał bowiem, aby rozwojem produktów na region Europy i Bliskiego Wschodu zajął się któryś z lokalnych oddziałów. Na Warszawę - miasto w końcu nie najtańsze - zdecydowano się ze względu na: łatwy dostęp do międzynarodowego lotniska; potencjał intelektualny, wynikający z sąsiedztwa kilku uznanych uczelni, i fakt, że właśnie w stolicy Polski znajdują się centrale największych operatorów telefonii komórkowej, z którymi Oracle zamierza współpracować przy tworzeniu nowych rozwiązań.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200