Oracle przesuwa premierę Javy 8 na 2014 r.

Na skutek różnego rodzaju problemów (takich jak konieczność opracowania lepszych mechanizmów bezpieczeństwa i zakończenia prac nad projektem Lambda), nowa wersja obiektowego języka programowania Java (która pierwotnie miała się pojawić we wrześniu 2013 r.) będzie gotowa dopiero w przyszłym roku.

Oracle poinformował pod koniec zeszłego tygodnia, że pakiet Java Development Kit 8 (oparty na oprogramowaniu Java Platform SE 8) pojawi się najwcześniej w pierwszym kwartale 2014 r. Firma twierdzi, że jest to związane przede wszystkim z koniecznością przetestowania nowych mechanizmów bezpieczeństwa, które pojawią się w kolejnej wersji Javy.

Oracle nie zakończył też w terminie prac nad projektem

Lambda, będącym jedną z najważniejszych innowacji, jaka pojawi się w oprogramowaniu Java SE 8. Firma szacuje, że prace nad projektem Lambda zostaną zakończone w maju br., a więc trzy miesiące później niż pierwotnie zakładano. Projekt Lambda koncentruje się głównie na nowych metodach programowania, które wykorzystują w optymalny sposób wielordzeniowość. Firma mogła co prawda udostępnić użytkownikom nową wersję Javy bez tej opcji, ale ostatecznie zdecydowała, że jest to na tyle ważna innowacja, że powinna się znaleźć w oprogramowaniu Java SE 8.

Zobacz również:

  • Progress wprowadza nową wersję oprogramowania Flowmon
  • Jak używać Rusta z Pythonem, a Pythona z Rustem
  • 10 najgorętszych języków programowania 2022

Fakt, iż Java SE 8 nie pojawi się w terminie poskutkuje tym, że Java SE 9 wejdzie na rynek również później - prawdopodobnie w 2016 r., a nie w 2015 r., jak to wcześniej zakładano. Java SE 9 bedzie wspierać technologie opracowane w ramach projektu Jigsaw (technologie, które Oracle chciał wcześniej wprowadzić do oprogramowania Java SE 8).

Analitycy z IDC twierdzą, że Oracle postąpił słusznie przesuwając datę premiery oprogramowania Java SE 8 na przyszły rok. I argumentują - cóż z tego, że kolejna wersja Javy trafiłaby do rąk użytkowników już teraz, skoro nie zawierała by zapowiadanych wcześniej nowości. Lepiej jest więc poczekać i mieć do dyspozycji dopracowany produkt, spełniający wszystkie pokładane w nim nadzieje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200