Oracle przejmuje Hyperion Solutions

Firma Oracle kupuje za 3,3 mld USD firmę Hyperion Solutions, specjalizującą się w aplikacjach EPM (Enterprise Performance Management) i rozwiązaniach Business Intelligence.

Firma Oracle kupuje za 3,3 mld USD firmę Hyperion Solutions, specjalizującą się w aplikacjach EPM (Enterprise Performance Management) i rozwiązaniach Business Intelligence.

Dyrektor generalny Oracle Larry Ellison podkreślił, że dzięki przejęciu spółka "wkracza na silnie rosnący rynek systemów do zarządzania wydajnością EPM". Oracle zamierza zintegrować rozwiązania przejętej firmy z własnymi narzędziami typu Business Analytics. Transakcja ma zostać zamknięta do końca kwietnia br. Z Hyperiona korzysta wielu użytkowników SAP. Dlatego Oracle liczy, że uda mu się przekonać klientów rywala do przejścia na jego rozwiązania. "Transakcja z Hyperion to ostatni krok w naszej strategii rozszerzania oferty Oracle dla użytkowników systemu SAP" - stwierdził Charles Philips, prezes Oracle, cytowany w komunikacie firmy.

Zdaniem Davida Mitchella, analityka Ovum, Hyperion Solutions był najlepszym kandydatem dla Oracle pod względem i produktów, i kultury organizacyjnej. Mitchell uważa, że przejęcie to może wywołać reakcję konkurencji, która również ruszy na zakupy dostawców systemów Business Intelligence. Na rynku krążą spekulacje, że IBM mógłby zdecydować się na przejęcie Cognosa. Hyperion do tej pory współpracował z IBM w zakresie narzędzi . Partnerami IBM są także Business Objects i Pentaho. Hyperion zatrudnia obecnie ok. 2500 pracowników w 20 krajach. Jego roczne przychody w roku finansowym zakończonym 30 czerwca ub.r. sięgają 765 mln USD. Kupno Hyperiona to 26 z serii przejęć Oracle dokonanych od początku 2005 r. i największe od czasu zakupu PeopleSoft i Siebel Systems. Wcześniej spekulowano, że Oracle ma zamiar kupić Business Objects.

Dla COMPUTERWORLD komentuje Tomasz Słoniewski, analityk IDC Poland

Jest to kolejne ważne przejęcie Oracle'a. W skali światowej na pewno spowoduje ono wzmocnienie pozycji tej firmy na rynku oprogramowania analityki biznesowej. Produkty Hyperiona będą zapewne włączone do istniejącej oferty Oracle w zakresie Business Intelligence i Business Performance Management. Ruch Oracle'a jest elementem widocznego trendu - duzi dostawcy starają się posiadać w ofercie możliwie szeroką gamę funkcjonalności.

W Polsce przejęcie raczej nie będzie miało rewolucyjnego wpływu na rynek, choć Oracle niewątpliwie ucieszy grupa ważnych klientów używających oprogramowania Hyperiona, m.in. w bankowości, telekomunikacji i przemyśle. Solver, dotychczasowy wyłączny dystrybutor Hyperiona w Polsce, zostanie prawdopodobnie partnerem Oracle'a w zakresie tych produktów, podobnie jak wcześniej stało się to z partnerami PeopleSoft. Tak jak w przypadku innych fuzji, wpływ tej na rynek - tak światowy, jak i lokalny - można będzie ocenić dopiero po zamknięciu transakcji i dokonaniu pełnej integracji obu organizacji, co może zająć nawet dwa lata.


TOP 200