Oracle przejął Suna, HP przejmie SAP?

Powołanie na stanowisko prezesa Hewlett-Packard Léo Apothekera, byłego szefa SAP wywołało plotki o potencjalnym przejęciu niemieckiego producenta systemów ERP. Dzięki temu HP miałoby skuteczniej konkurować z Oracle.

Dodajmy, że wraz z zatrudnieniem Léo Apothekera na stanowisko prezesa HP, do Rady Nadzorczej HP dołączył Ray Lane, były prezes i dyrektor operacyjny koncernu Oracle.

Dzięki przejęciu SAP, HP uzyskałby gigantyczna bazę klientów z zainstalowanymi systemami ERP, a dzięki temu także lukratywne kontrakty na ich utrzymanie. Analitycy Forrester Research zauważają jednak, że taki ruch wpłynąłby niekorzystnie na dział usług, gdyż HP przestałoby być już postrzegane jako neutralne technologicznie.

Zobacz również:

  • Jak z sukcesem cyfryzować firmę? Nowy podcast
  • Matryca OLED w laptopie - ważna innowacja czy zbędny wydatek?
  • Oracle Fusion Cloud ERP w kwadracie Gartnera

Dla SAP także lepiej byłoby współpracować zarówno z HP, jak i IBM. Wspólnie te trzy firmy mogą skuteczniej konkurować z Oracle. HP i IBM dostarczałyby platform sprzętowych i usług oraz wspierały sprzedaż systemów SAP. "$Wszyscy konkurenci Oracle są teraz przyjaciółmi SAP" - mówi Ray Wang, analityk Altimeter Group.

Nie wiadomo także, czy HP stać na zakup SAP, zważywszy, że kapitalizacja niemieckiego koncernu to teraz 59 mld USD. Nie wiadomo także jak kierownictwo SAP zareagowałoby na propozycję Hewlett-Packard, zwłaszcza Jima Hagemann-Snabe i Bill McDermott, dwóch prezesów kierujących niemieckim koncernem po odejściu Léo Apothekera. Tym bardziej, że SAP przejął niedawno Sybase.

Jeśli więc doszłoby do transakcji, to raczej do fuzji równorzędnych podmiotów niż do przejęcia SAP przez HP - twierdz. Niewątpliwie jednak HP powinno wzmocnić swój dział oprogramowania. W Polsce jego sprzedaż to zaledwie 2% przychodów. Analitycy spodziewają się więc serii przejęć dokonywanych przez HP, a mających na celu wzmocnienie oferty oprogramowania, zwłaszcza po przyjściu do firmy Léo Apothekera.

Jeśli nie SAP, to może na celowniku HP znajdzie się Salesforce.com. Analitycy wymieniają także - w kontekście ewentualnych przejęć przez Hewlett-Packard - takie firmy, jak Progress Software, czy Software AG. Pozwoliłoby to HP stworzyć własną ofertę cloud computing.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200