Oracle prezentuje nowy Solaris, który wspiera otwartą platformę chmurową OpenStack

Oracle (odnoszący się do tej pory raczej z rezerwą do rozwiązań chmurowych) zaprezentował nową wersję systemu Solaris, która wspiera OpenStack - oprogramowanie obsługujące środowiska chmurowe i zarządzające nimi. Solaris 11.2 integruje szereg komponentów OpenStack, takich jak Horizon (dashboard), Nova (moduł przetwarzania danych), Neutron (moduł sieciowy) i Cinder (moduł obsługujący systemy pamięci masowych).

System Solaris 11.2 został udostępniony jako rozwiązanie „public beta” i Oracle zapowiada, że latem tego roku zaprezentuje finalną wersję produktu. Tak więc oprogramowanie Solaris przechodzi na naszych oczach metamorfozę, i od kilku dni nie jest to już standardowy system operacyjny, a system chmurowy.

Jak wiadomo oprogramowanie OpenStack zawiera szereg komponentów open-source, które pozwalają tworzyć usługi chmurowe i zarządzać nimi. Solaris 11.2 zawiera takie komponenty i dlatego pozwala użytkownikom budować zarówno chmury Solaris jak i chmury OpenStack. Zawiera też narzędzia integrujące te dwa środowiska oraz dashboard, który ma do nich dostęp i może nimi zarządzać.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24

Użytkownicy mają do dyspozycji szereg nowych funkcjonalności. Szczególnie interesująca jest funkcjonalność nosząca nazwę Unified Archive, która pozwala szybko – dzięki gotowym do użycia szablonom - konfigurować wirtualne maszyny OpenStack.

Analitycy spodziewali się od jakiegoś czasu, że Oracle zacznie w końcu wspierać technologie chmurowe, gdyż w przeciwnym wypadku wypadnie po prostu z tego rynku i przestanie się na nim liczyć. Oprogramowanie OpenStack jest już bowiem wspierane przez właściwie wszystkich liczących się na tym rynku graczy, żeby wymienić tylko takie firmy, jak IBM, Hewlett-Packard, Red Hat, Rackspace, Cisco i VMware.

Oracle nie miał więc chyba wyboru – musiał się zdecydować na taki krok i otworzyć na chmury. Warto pamiętać, że firma pięć miesięcy temu zgłosiła swój akces do OpenStack Foundation, chociaż jak dotąd nie jest zbyt aktywna na polu wspierania otwartego oprogramowania chmurowego wspieranego przez tę organizację. Kto wie - może za jakiś czas Oracle udostępni deweloperom kod takich swoich rozwiązań, jak Solaris Zones czy ZFS (system plików). Gdyby tak się stało, chmury zyskałyby nowego, liczącego się na rynku dostawcę oprogramowania klasy „enterprise”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200