Oracle - opłaty licencyjne po nowemu

Oracle poinformował 19 grudnia, że zmienia zasady pobierania opłat licencyjnych za oprogramowanie uruchamiane na serwerach opartych na wielordzeniowych układach CPU.

Oracle pobierał do tej pory opłatę za każdy rdzeń, a nie za fizyczny układ CPU (tak jak to robi szereg dostawców oprogramowania, w tym Microsoft). Obowiązywała tu zasada, że każdy rdzeń to 0,75 procesora. Oznaczało to, że np. w przypadku czterech rdzeni użytkownik wnosił opłatę licencyjną za trzy procesory. Teraz firma będzie stosować nie jeden współczynnik 0,75, ale różne współczynniki, zależnie od rodzaju procesora.

W przypadku oprogramowania uruchamianego na serwerach opartych na układach AMD lub Intela, współczynnik wynosi 0,5. Zgodnie z tą zasadą użytkownik bazy danych Oracle, która jest obsługiwana np. przez serwer HP DL585 (oparty na czterech dwurdzeniowych układach Opteron), wnosi opłatę licencyjną za cztery procesory (8 x 0,5 = 4).

Zobacz również:

  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?
  • Oracle i Microsoft opracowały wspólnie nową chmurową usługę
  • Office 365 vs Office 2021 - On-Premise czy chmura - co wybrać?

W przypadku najnowszego układu CPU firmy Sun (Niagara), współczynnik wynosi 0,25. Dlatego za serwer oparty na ośmiordzeniowym układzie Niagara, użytkownik wnosi opłatę licencyjną za dwa procesory (8 x 0,25 = 2).

W odniesieniu do wszystkich innych wielordzeniowych układów CPU (np. UltraSparc IV+ firmy Sun czy Power firmy IBM), Oracle będzie stosować współczynnik 0,75. W przypadku jednordzeniowych procesorów współczynnik wynosi 1,0.

Microsoft i IBM podjęły już wcześniej decyzję, że dwurdzeniowe układy x86 (takie jak Opteron czy Xeon) są traktowane jako jeden procesor. IBM uważa jednak dalej, że jego dwurdzeniowe układy Power reprezentują (chodzi o opłatę licencyjną) dwa procesory.

Oracle przypomina jednocześnie klientom, że mają do wyboru inne opcje. I tak wysokość opłaty licencyjnej może być uzależniona od liczby stanowisk pracy lub od liczby zatrudnionych pracowników. Licencję można wykupić także np. na rok.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200