Oracle odmawia wsparcia dla Itanium, HP odpowiada pozwem

Koncern Hewlett-Packard złożył w środę pozew przeciwko Oracle - to efekt rezygnacji Oracle z rozwijania oprogramowania dla procesorów Intel Itanium (wykorzystywanych w high-endowych serwerach HP).

Zdaniem przedstawicieli HP, decyzja o zaprzestaniu tworzenia oprogramowania (a także dostarczania aktualizacji zabezpieczeń) dla Itanium stanowi poważne naruszenie zobowiązań, które Oracle poczynił wobec HP oraz 140 tys. wspólnych klientów obu firm. "Jesteśmy przekonani, że jest to nieuczciwa próba zmuszenia klientów korzystających z rozwiązań HP do "przesiadki" na produkty Oracle'a" - napisano w oświadczeniu.

Dokumenty sądowe zostały złożone w środę w sądzie okręgowym w Santa Clara - HP liczy na to, że sąd zmusi Oracle'a do zmiany decyzji. Prawnicy HP twierdzą, że pozwana firma jest "prawnie zobligowana" do rozwijania oprogramowania na platformę Itanium.

Zobacz również:

Przedstawiciele Oracle'a twierdzą z kolei, że wszystkie zarzuty HP są bezzasadne i wręcz nieuczciwe. Dodatkowo, oświadczyli oni, że HP podstępem zmusił Oracle'a do podpisania (we wrześniu ubiegłego roku) niekorzystnej dla firmy umowy o współpracy oraz o utrzymaniu wsparcia dla Itanium. "Sądzimy, że HP nakłonił nas do podpisania takiego porozumienia, ponieważ już wtedy wiedział, że Intel zamierza zaprzestać produkcji Itanium" - tłumaczą prawnicy koncernu.

Warto podkreślić, że Intel do tej pory nie ogłosił planu wstrzymania rozwoju produktów z linii Itanium. "Zamierzamy realizować ogłoszony wcześniej plan rozwoju naszych produktów serwerowych - dotyczy to również urządzeń wyposażonych w układy Itanium. Pragniemy jednocześnie podkreślić, że Intel wyraźnie zadeklarował chęć rozwijania tej linii procesorów" - napisano w oświadczeniu wydanym przez HP.

Przedstawiciele Oracle upierają się jednak, że HP wprowadza w błąd klientów oraz kontrahentów: "W sądzie przedstawione zostaną dokumenty, dowodzące, że Intel zamierza zrezygnować z produkcji tych układów. Dlatego też złożony przez nich [HP] pozew uznajemy za złośliwy i absolutnie bezpodstawny".


TOP 200