Oracle: nowości w MySQL Enterprise Edition dla Windows

Koncern Oracle udostępnił zaktualizowaną wersję bazy danych MySQL Enterprise Edition dla Windows. W najnowszym wydaniu pojawiło się kilka nowych funkcji - m.in. graficzny instalator oraz failover clustering.

Producent liczy, że nowe funkcje zainteresują firmy, w których dominuje oprogramowanie Microsoftu, rozszerzając tym samym bazę klientów Oracle poza użytkowników Linuksa.

W nowej wersji MySQL dla Windows uproszczono proces instalowania tego oprogramowania (oraz akcesoriów dla niego) w Windows. Wprowadzone właśnie narzędzie ma postać kreatora, umożliwiającego instalowanie nie tylko samej bazy danych, ale również współpracujących z nią aplikacji (np. MySQL Workbench czy MySQL Query Analyzer); Za jego pomocą maożna również aktualizować MySQL.

Zobacz również:

Ważną nowością jest również funkcja failover clustering - zapewnia ona ciągłość pracy bazy danych nawet w przypadku wystąpienia usterek (np. awarii niektórych komponentów). To bardzo istotna funkcja - szczególnie dla firm i ogranizacji, dla których priorytetem jest nieprzerwana praca baz danych lub tzw. wysoka dostępność (High Availability - HA).

MySQL Enterprise Edition uruchomiony w środowisku Windows R2 będzie teraz w stanie wykryć, gdy baza MySQL przestanie działać (np. w wyniku awarii sprzętu lub problemu z oprogramowaniem). W takiej sytuacji o problemie zostanie natychmiast powiadomiony administrator, a zadania z uszkodzonej bazy podejmie jej sprawna kopia.

Chociaż możliwość wysokiej dostępności była już dostępna w wersji MySQL Cluster w nowej wersji jest ona prostsza do konfiguracji i do uruchomienia tej funkcji wystarczą już dwa serwery.

Więcej informacji o nowościach znaleźć można w blogu Oracle.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200