Oracle: no to kupimy Siebel'a

Podczas kolejnego dnia toczących się przed amerykańskim sądem przesłuchań przedstawiono oświadczenie szefa koncernu. Larry Ellison stwierdza w nim, iż jeśli jego firmie nie uda się przejąć spółki PeopleSoft to Oracle wchłonie innego gracza z tego segmentu rynku. Na celowniku firmy znalazł się Siebel.

W San Francisco rozpoczął się już trzeci tydzień sądowych przesłuchań, w postępowaniu mającym wyjaśnić czy warta 7,7 mld USD fuzja Oracle-PeopleSoft nie zakłóci równowagi na rynku ERP. Oracle przekonuje sąd, że ewentualne przejęcie PeopleSoft nie będzie miało niekorzystnych następstw i nie zaszkodzi klientom PeopleSoft.

Larry Ellison stwierdził, że Oracle pozostanie konkurencyjną firmą nawet jeśli nie dojdzie to transakcji, jednak przejęcie PeopleSoft pozwoliłoby poszerzyć koncernowi bazę klientów. Głównym argumentem Oracle stawianym przeciwko tezom departamentu sprawiedliwości jest wzmagająca się konkurencja w segmencie ERP. Szef Oracle od dłuższego czasu przekonuje, że w wyniku działań konsolidacyjnych wejście kolejnych dużych graczy na ten rynek jest tylko kwestią czasu – przykładem mają być np. rozmowy o fuzji Microsoft/SAP (http://www.computerworld.pl/news/67564.html ).

Zobacz również:

  • Twitter oskarża firmę Meta o plagiat
  • OpenAI oskarżone o kradzież danych z internetu

W trakcie postępowania Departament Sprawiedliwości USA powołał na świadka Preston’a McAfee z California Institute of Technology. Jego zdaniem po ewentualnej fuzji Oracle/PeopleSoft można spodziewać się, że Oracle podniesie ceny od 5% do 30%. Wzrost - zdaniem tego specjalisty - będzie następstwem pozbycia się jednego z konkurentów na rynku ERP. Oracle zaprzecza tym spekulacjom. W środę zeznawać ma kolejny świadek - Douglas Burgum, szef Microsoft Business Solutions.

Wyrok w sprawie Oracle/PeopleSoft zapadnie najprawdopodobniej w sierpniu lub wrześniu br. Nawet korzystna decyzja nie będzie dla Oracle zielonym światłem do zakupu PeopleSoft – na przeszkodzie stoi jeszcze większość akcjonariuszy tej firmy. Jeśli transakcja nie dojdzie do skutku Oracle zainteresuje się zakupem firmy Siebel. Larry Ellison od pewnego czasu wspomina także o BEA Systems.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200