Oracle nie chce się dalej zajmować Javą EE

Oracle chce, aby to ktoś inny wziął odpowiedzialność za rozwijanie oprogramowanie Java EE (Enterprise Edition) obiecując jednocześnie, że nawet po zrzeczeniu się tej roli będzie dalej czynnie wspierać tę technologię. Sugeruje też, że odpowiedzialność za rozwój Javy EE mogłyby wziąć na siebie takie podmioty wspierające oprogramowanie open-source, jak Apache czy Eclipse.

Korporacja wyraziła taką opinię pod koniec zeszłego tygodnia w momencie prezentowania najnowszej wersji tego oprogramowania: Java EE 8 (Java Enterprise Edition 8). Przedstawiciel korporacji powiedział, że jest to dobra okazja do tego aby zastanowić się, kto powinien w przyszłości wziąć na siebie na odpowiedzialność za los Javy EE. I dodał, że mogłaby to być jednak z dwóch fundacji: Apache Software Foundation albo Eclipse Foundation.

Warto w tym momencie przypomnieć, że Oracle scedował wcześniej odpowiedzialność za rozwój takich produktów open-source, jak OpenOffice i NetBeans IDE, na fundację Apache, a oprogramowania Hudson na Eclipse. Oracle zajął się rozwojem tych dwóch produktów, tak jak i Javy EE, w momencie przejęcia w 2010 roku firmy Sun Microsystems.

Zobacz również:

  • Jak używać Rusta z Pythonem, a Pythona z Rustem
  • TikTok zmienia strategię dotyczącą bezpieczeństwa danych

Jest wysoce prawdopodobne, że oprogramowaniem Java zajmie się Eclipse, gdyż przedstawiciel tej fundacji wyraził już nawet wstępnie zgodę na taką propozycję.

Użytkownicy mogą też obecnie korzystać za pośrednictwem modelu OpenJDK z ogólnodostępnej i otwartej, innej wersji Javy, która nosi nazwę Java SE (Standard Edition). Jeśli chodzi o to oprogramowanie, to Oracle zamierza się nim zajmować dalej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200