Oracle musi zapłacić HPE 3 mld USD odszkodowania

Amerykański sąd uznał, że Oracle nie miał prawa zaprzestać wspierania systemów obliczeniowych opartych na procesorach Itanium, ponieważ zobowiązywały go do tego zawarte wcześniej porozumienia. W związku z tym korporacja ma tytułem odszkodowanie przekazać HPE kwotę w wysokości 3 mld USD.

HPE twierdzi, iż polityka Oracle’a spowodowała, że firmy przestały kupować jej systemy obliczeniowe wyposażone w procesory Itanium. HPE miał z tego tytułu w ostatnich latach ponieść straty w wysokości 1,7 mld USD. Szacuje też, że w przyszłości straci jeszcze nawet 1,3 mld USD. Stąd kwota 3 mld USD, jakiej HPE zażądał od Oracle’a.

Wyrok - ogłoszony przez Santa Clara Superior Court - zapadł pod konie zeszłego tygodnia i Oracle wydał natychmiast oświadczenie, w którym informuje, iż nie zgadza się z tą decyzją i zapowiada, że złoży od niej odwołanie. Obie firmy toczą ze sobą spór w tej sprawie od pięciu lat.

Zobacz również:

  • Czy sztuczna inteligencja potrafi być dyskretna i dochować naszych sekretów?
  • Jak w pełni wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji? Odpowiedź HPE

Oracle przegrywa w ostatnich miesiącach drugą ważną rozprawę sądową. Nie tak dawno – bo w maju tego roku – sąd odrzucił pozew korporacji skierowany przeciwko Google. Oracle twierdził w nim, że wprowadzając cześć oprogramowania Java do systemu Android, Google naruszył jej własność intelektualną. Oracle domagał się wtedy od Google odszkodowania o astronomicznej wysokości 9 mld USD. Sąd nie podzielił jednak tego poglądu i odrzucił pozew. Również i w tym przypadku Oracje zapowiada odwołanie się od wyroku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200