Oracle idzie w ślady SAP i kupuje dostawcę oprogramowania kadrowego z chmury

Amerykański gigant wyda niemal 2 mld USD na zakup spółki dostarczającej popularne na rynku amerykańskim rozwiązania wspierające zarządzanie kapitałem ludzkim. Oferowane w modelu usługowym rozwiązania zostaną włączone m.in. do platformy Oracle Public Cloud. Według analityków jest to bezpośrednia odpowiedź na niedawne działania firmy SAP.

Rozwiązania kalifornijskiej spółki wspierają m.in. zarządzanie procesem rekrutacji pracowników, szkoleniami i rozwojem kompetencji oraz wynagrodzeniami i planowania rozwoju kariery. "Zarządzanie kapitałem ludzkim powinno być strategicznym priorytetem dla wielu przedsiębiorstw" - twierdzi Thomas Kurian, wiceprezes Oracle odpowiedzialny za rozwój oprogramowania. Wedle jego zapowiedzi oferowane w modelu usługowym rozwiązania firmy Taleo zostaną włączone do platformy Oracle Public Cloud. Do tej pory nie ujawniono informacji na temat szczegółów ewentualnej integracji rozwiązań Taleo z oprogramowaniem biznesowym Oracle - w tym przede wszystkim rozwiązaniami linii Fusion. Według ekspertów funkcjonalność zaliczanego do rodziny Fusion oprogramowania HCM w pewnym stopniu pokrywa się z możliwościami rozwiązań spółki Taleo. Nie ujawniono również informacji na temat planów rozwoju oprogramowania oferowanego dotychczas przez firmę Taleo.

Wedle zapowiedzi na bazie uruchomionej w październiku zeszłego roku platformy Oracle Public Cloud oraz rozwiązań firmy Taleo powstać ma kompleksowe, oferowane w formie usługowej, rozwiązanie wspierające zarządzanie zasobami kadrowymi. Nowe oprogramowanie ma wspierać m.in. kontakty z pracownikami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jednak zdaniem ekspertów transakcja jest ukierunkowana przede wszystkim na poszerzenie bazy klientów. Według dokumentacji ujawnionej przez kierownictwo Oracle z oprogramowania Taleo w skali świata korzysta ok. 5 tys. przedsiębiorstw. Systemy amerykańskiej spółki obsługują sprawy kadrowe ok. 15% wszystkich zatrudnionych w Stanach Zjednoczonych. Plany zakładają, że fuzja zostanie sfinalizowana w połowie 2012 roku. Wcześniej transakcja musi jeszcze zyskać aprobatę akcjonariuszy obu firm. Warunki transakcji zyskały już aprobatę zarządu firmy Taleo.

Zobacz również:

  • Red Hat Enterprise Linux wkroczył do chmury Oracle
  • Duże cięcia zatrudnienia w SAP

Według analityków transakcja jest bezpośrednią odpowiedzią na działania firmy SAP. Władze niemieckiego koncernu w grudniu ogłosiły przejęcie specjalizującej się w systemach kadrowych spółki SuccessFactors. Niemiecki koncern za amerykańską spółkę zapłacił niemal 3,5 mld USD w gotówce. Z kolei dla firmy Oracle zakup spółki Taleo jest drugą poważną inwestycją w rozwój oferty oprogramowania ogłoszoną w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. W październiku zeszłego roku przedstawiciele Oracle ujawnili zamiar przejęcia wyspecjalizowanej w systemach wspierających obsługę klienta firmy RightNow Technologies. Wartość transakcji to ok. 1,5 mld USD. Zdaniem ekspertów transakcja ma pozwolić na zaostrzenie konkurencji z firmą Salesforce. Jednocześnie, w połowie grudnia 2011 roku inwestycję w obszar zarządzania kapitałem ludzkim zapowiedziały również władze firmy Salesforce. Szczegółowych warunków zakupu, wyspecjalizowanej w bazujących na mechanizmach społecznościowych spółki Rypple, nie ujawniono. Wiadomo natomiast, że fuzja ma zostać zamknięta w pierwszym kwartale br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200