Oracle i Compaq zaoferują kompletne rozwiązanie urządzenia sieciowego dla firm

Urządzenie zbudowane na podstawie Oracle 9i Application Server oraz serwera ProLiant DL360 Compaqa będzie przeznaczone na rynek małych firm.

Oracle i Compaq nawiązały współpracę w zakresie oferty nowych urządzeń sieciowych, które mają trafić na rynek jeszcze w tym roku. Oświadczenie o współpracy ogłoszono podczas targów Comdex.

Urządzenie będzie zbudowane na podstawie Oracle 9i Application Server oraz dwuprocesorowego serwera ProLiant DL360 Compaqa. Ideą, jaka przyświecała producentom przy tej ofercie, jest chęć dostarczenia użytkownikom w pełni funkcjonalnego, odpowiednio skonfigurowanego i przetestowanego rozwiązania końcowego. Cena zestawu nie została ujawniona.

Początkowo produkt będzie skierowany na rynek małych firm, jednak w przyszłości jego odbiorcami mają być także duże przedsiębiorstwa. Na razie też nie wiadomo, jakich rynków regionalnych ma dotyczyć ta oferta.

Nowe rozwiązanie ma wykorzystywać - jak to powiedział szef Oracle'a Larry Ellison - "anonimowy system operacyjny", stanowiący połączenie elementów unixowego systemu Solaris firmy Sun Microsystems i Linuxa. Zrezygnowano natomiast z wykorzystania rozwiązań Microsoftu, ponieważ - zdaniem L. Ellisona - Windows 2000 ma zbyt dużo linii kodu.

"Komputer osobisty przekształcił się w urządzenie sieciowe z dodatkiem oprogramowania typu Office. Jedyną rzeczą, jaka trzyma komputery PC jeszcze przy życiu, są gry" - stwierdził L. Ellison, podtrzymując w ten sposób swoją tezę o szybkim zmierzchu komputerów PC. Jego zdaniem, każdy z producentów, z jednym oczywistym wyjątkiem, powoli przekształca już swoje oprogramowanie z wersji dla komputera osobistego na wersję serwerową.

Tymczasem urządzenie, mające powstać we współpracy Compaqa i Oracle'a, będzie miało już bezpośredniego konkurenta. I to takiego, który powstał dzięki wsparciu Oracle'a.

W maju br. L. Ellison założył, w celu wprowadzenia na rynek taniego (ok. 200 USD) urządzenia internetowego NIC, firmę New Internet Computer. Jej przedstawiciele ujawnili niedawno, że opracowują nową wersję NIC-a, o funkcji zbliżonej do urządzenia przygotowywanego przez Oracle'a i Compaqa. Jednak na razie NIC jest - jak określają to sami autorzy rozwiązania - "jedynie przeglądarką Netscape w pudełku".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200