Oracle eksperymentuje z NoSQL?

W przyszłym tygodniu w San Francisco odbędzie się kolejna edycja konferencji OpenWorld - z nieoficjalnych informacji wynika, że Oracle może zaprezentować na niej własną bazę danych NoSQL.

Bazy danych tego typu w ciągu ostatnich kilku lat stawały się coraz popularniejsze - jednak Oracle, jeden z głównych graczy na rynku bazodanowych - do tej pory nie interesował się takimi rozwiązaniami. Niewykluczone jednak, że ostatnio się to zmieniło - firma zapowiedziała, że podczas konferencji OpenWorld zaprezentuje rozwiązanie o nazwie Oracle NoSQL Database. Z pierwszych zapowiedzi wynika, że będzie to baza danych oparta na klasycznych rozwiązaniach MySQL, ale z dodatkowymi narzędziami i możliwościami znanymi z NoSQL.

NoSQL ma szereg istotnych zalet - bazy danych oparte na tej technologii charakteryzują się możliwości niezwykle szybkiego (w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami) dostarczania i przetwarzania danych. Ale MySQL też ma ważne atuty, którymi z kolei nie dysponuje NoSQL - najważniejszymi są uniwersalność oraz możliwość bezproblemowej współpracy z wieloma innymi systemami.

Zobacz również:

Oracle zamierza połączyć w jednym produkcie wszystkie te atuty - sposobem na to ma być zastosowanie technologii cache'owania danych, opracowanej przez firmę Memcached (wykorzystywanej obecnie m.in. przez Facebooka). Przedstawiciele Oracle już kilka miesięcy temu zapowiadali, że firma rozważa stworzenie takiego produktu - aczkolwiek nie podano wtedy żadnego terminarza prac czy planu wprowadzenia na rynek konkretnej bazy danych.

Teraz wiadomo, że Oracle chce wykorzystać NoSQL wyłącznie do pozyskiwania i przekazywania danych z MySQL - nowa technologia zostanie wykorzystana jako "wtyczka" do tradycyjnej bazy danych. Dzięki temu osiągnięte zostaną dwa cele - nowa baza będzie działać znacznie wydajniej od tradycyjnych rozwiązań MySQL, ale jednocześnie będzie w pełni zgodna z rozwiązaniami współpracującymi z MySQL.

Warto dodać, że na rynku są już rozwiązania działające w oparciu o podobny model - jednym z nich jest oprogramowanie HandlerSocket, którego autorzy wykorzystali Memecached do przyspieszenia działania baz MySQL.


TOP 200